Nagroda wręczona została 22 kwietnia 2015 r. podczas inauguracji obchodów Światowego Dnia Ziemi 2015. Laureat, jako jeden z pierwszych zajął się rozwojem odnawialnych źródeł energii w Polsce. Działa w tym zakresie od kilkudziesięciu lat. Łączy profesjonalną wiedzę ekspercką z talentem do godzenia różnych środowisk w dążeniu do wspólnego, bardziej zrównoważonego modelu świata. Grzegorz Wiśniewski został doceniony przez kapitułę konkursową za działania przy zmianie prawa, będącego kluczem do rozwoju OZE i energetyki obywatelskiej. Jako jeden z liderów społecznego ruchu przyczynił się do uchwalenia ustawy o odnawialnych źródłach energii w kształcie korzystnym dla prosumenta.
Osiągnięcia Grzegorza Wiśniewskiego zostały docenione już wcześniej przez redakcję miesięcznika „Czysta Energia”. Za całokształt działań w zakresie odnawialnych źródeł energii W 2014 r. Grzegorz Wiśniewski, decyzją kapituły konkursowej obradującej pod przewodnictwem prof. Macieja Nowickiego, uhonorowany został Tytułem Promotor Energetyki Odnawialnej miesięcznika „Czysta Energia”. W październiku podczas gali Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON, zorganizowanego przez firmę Abrys, statuetkę i dyplom wręczyli laureatowi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, oraz prof. Maciej Nowicki w asyście Magdaleny Dutki, prezes firmy Abrys i Urszuli Wojciechowskiej, redaktor naczelna miesięcznika „Czysta Energia”. Fundatorem statuetki był Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
O laureacie
Grzegorz Wiśniewski jest absolwentem Politechniki Warszawskiej na kierunku mechanika/energetyka (1987 r.) oraz Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku organizacja i zarządzanie (1997 r.). To także stypendysta zagranicznych uniwersytetów i instytutów (Wielka Brytania, Włochy, Szwajcaria, Stany Zjednoczone). Specjalizuje się w zagadnieniach technicznych wykorzystania energii odnawialnej oraz w kwestiach socjoekonomicznych związanych z polityką i programowaniem wykorzystania odnawialnych zasobów energii. Posiada duże doświadczenie w zarządzaniu projektami o charakterze naukowym i wdrożeniowym w zakresie energetyki odnawialnej. Był kierownikiem pakietów zadaniowych lub koordynatorem kilkunastu międzynarodowych projektów badawczych, realizowanych w ramach Programów Ramowych Badań i Rozwoju UE, koordynatorem projektów finansowanych przez UNDP/ONZ oraz kierownikiem projektów badawczych finansowanych z krajowych środków budżetowych. Od 2002 r. jest przedstawicielem Polski w Grupie Ekspertów Dyrektoriatu Komisji Europejskiej ds. Energii i Transportu (DG TREN, obecnie DG ENER) w obszarze „zrównoważone systemy energetyczne na szczeblu lokalnym i regionalnym” (inicjatywa managEnergy, której przewodniczył na przełomie lat 2008/2009. W latach 2000-2004 był doradcą, a potem przewodniczącym Zespołu Rady Doradców Ministra Środowiska ds. Odnawialnych Źródeł Energii.
Grzegorz Wiśniewski jest członkiem dwóch Zespołów Doradczych Ministra Gospodarki ds. rozwiązań systemowych w Energetyce oraz ds. Produkcji Urządzeń dla OZE i Certyfikacji Instalatorów OZE. Jest członkiem Komitetu Sterującego ds. Zaawansowanych Technologii Pozyskania Energii w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Autor trzech patentów i dwóch wdrożeń licencyjnych. Jest współzałożycielem i obecnym przewodniczącym Rady Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej (ZPFEO). Jest autorem lub współautorem siedmiu publikacji książkowych nt. energetyki odnawialnej i autorem kilkuset artykułów oraz referatów naukowych z tego obszaru. Ma również doświadczenie edukacyjne akademickie.
Naukowiec, innowator i… bloger!
Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2014 za pan brat jest nie tylko z odnawialnymi źródłami energii, ale także z technologią i nowymi mediami. Grzegorz Wiśniewski prowadzi systematycznie aktualizowanego bloga “Odnawialny”, na którym porusza ważne zagadnienia prawne związane z branżą energetyczną oraz publikuje własne opinie w najbardziej palących kwestiach. Opisywanego bloga znaleźć można pod tym adresem.
Komentarze (0)