Czy nowelizacja ustawy o odpadach pomoże walczyć z pożarami? [WIDEO]

Czy nowelizacja ustawy o odpadach pomoże walczyć z pożarami? [WIDEO]
sr/sm
25.06.2018, o godz. 15:39
czas czytania: około 3 minut
1

Sejm przyjrzy się nowelizacji ustawy o odpadach w trybie pilnym. Eksperci z branży odpadowej zauważają, że projekt zawiera sporo błędów i wymaga doprecyzowania. Pośpiech nie jest sprzymierzeńcem rzetelnych zmian w prawie - oceniają.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Walka z nieprawidłowościami w sektorze gospodarki odpadami przenosi się na salę sejmową, gdzie rząd skierował w piątek projekt nowelizacji ustawy o odpadach. Wszystko wskazuje na to, że dokument będzie rozpatrywany na środowym posiedzeniu nadzwyczajnym Sejmu. Zdaniem branży ten “sprint ustawowy” może zagrozić uczciwym przedsiębiorcom.

Błędy i zagrożenia

– Szkoda, że te działania nie zostały podjęte wcześniej – stwierdza Piotr Szewczyk. Przewodniczący Rady RIPOK przypomina, że branża wielokrotnie wskazywała na konieczność przeprowadzenia zmian w kontekście uszczelniania polskiego systemu gospodarki odpadami i walki z szarą strefą. Jego zdaniem skuteczne reformy obowiązującego prawa powinny zostać przeprowadzone po wcześniejszych konsultacjach z przedstawicielami wszystkich zainteresowanych stron.

– Ten “sprint ustawowy” może okazać się mało efektywny, zmiany wymagają przemyślenia i doprecyzowania. Przedstawiony projekt ustawy zawiera dużo błędów i zagrożeń dla uczciwie działającej gospodarki odpadowej – ocenia Piotr Szewczyk.

Ustawa wymaga doprecyzowania

Prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami – Tomasz Uciński zauważa, że propozycje rządu są w dużej mierze zbieżne z wieloletnimi postulatami branży gospodarki odpadami.

Sejm w trybie pilnym zajmie się zmianą ustawy o odpadach

– Należy jeszcze dokonać kilku spotkań z przedstawicielami branży i samorządów, a następnie doprecyzować zawarte w nowelizacji propozycje punkt po punkcie, ale uważam, że zaproponowane rozwiązania zmierzają w dobrym kierunku – mówi Uciński.

Ostrożnie ze sformułowaniem “mafia śmieciowa”

Ekspresowe tempo resortu środowiska w kontekście poprawy gospodarki odpadami, jak i skierowanie projektu do rozpatrzenia przez Sejm w trybie nadzwyczajnym to efekt walki ministerstwa z tzw. mafią śmieciową. Jej istnienia resort doszukuje się od pewnego czasu, zapowiadając zaostrzenie przepisów.

– Są pewne nieprawidłowości, istnieje szara strefa w branży odpadowej, ale byłbym ostrożny w nazywaniu tego “mafią śmieciową” – ocenia Szewczyk.

Tomasz Uciński dodaje, że zjawisko szarej strefy jest domeną niemal każdej branży.
– Możemy podejrzewać, że w naszej również, ale od tego są określone służby, które powinny to skontrolować – mówi. Jego zdaniem pożary odpadów to nie dowód na istnienie w Polsce “mafii śmieciowej”, a potwierdzenie istnienia problemu z zagospodarowaniem odpadów w kontekście choćby mocy przerobowych.

Kto przerobi odpady?

– Największy problem mamy z tym, że nie mamy co z tymi posortowanymi odpadami zrobić – tłumaczy Uciński. – Rynek odpadów wymaga tego, że coraz więcej z nich musimy poddawać recyklingowi, coraz mniej składować, czy przekazywać spalarniom, a ich odzysk z każdym rokiem ma wzrastać. W związku z tym góra odpadów jest coraz większa, a nie ma rynku, który by te odpady zagospodarował.

Prezes KIGO podkreśla, że propozycje rządu zmierzają w dobrym kierunku. Jego zdaniem, resort środowiska powinien skupić się na współpracy z przemysłem opakowaniowym. Uciński stwierdza, że spowoduje to właściwe zagospodarowanie odpadów trudnych do przetworzenia i zatrzyma nadmierną produkcję “na magazyn”, której efektem mogą być nielegalne porzucenia czy podpalenia.

Nowelizacja ustawy o odpadach trafi najprawdopodobniej na środowe posiedzenie sejmu i będzie rozpatrywana w trybie pilnym.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (1)


Jadw i ga

Komentarz #12496 dodany 2018-06-26 15:05:21

Po pierwsze rozliczyć Szyszkę za wydanie 700 pozwoleń na import odpadów!!!

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024