Czy polskie miasta są gotowe na zmiany klimatu?

Czy polskie miasta są gotowe na zmiany klimatu?
Judyta Więcławska
06.03.2024, o godz. 14:00
czas czytania: około 3 minut
0

Zmiany klimatu są faktem. Można do nich zaliczyć m.in. wzrost temperatury powietrza, zmiany wielkości opadów, zmiany grubości pokrywy śnieżnej czy zmiany intensywności zjawisk ekstremalnych. Co i jak możemy zrobić by miasta były gotowe na zmiany klimatu?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Dynamiczna zmiana klimatu związana z działalnością człowieka jest dostrzegalna przez każdego z nas. Według Specjalnego Raportu IPCC (Międzyrządowego Panel ds. Zmiany Klimatu) ,”Global Warming of 1,5°C” przy wzroście średniej globalnej temperatury o 2°C skutki zmian klimatu będą dużo poważniejsze niż prognozowano dotychczas.

Skutki zmian klimatu

WWF alarmuje, że czekają nas częstsze: burze, powodzie, fale upałów, susze, wichury, pożary, gwałtowne uderzenia mrozu, podnoszenie się poziomu mórz i oceanów. W konsekwencji pojawią się: straty ekonomiczne, migracje klimatyczne, łatwiejsze rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, wzmożenie napięć politycznych. Zmiany klimatu są odczuwalne także w miastach, których przestrzenie wciąż się powiększają. Sytuacji nie poprawia wycinka lasów, uszczelnianie przestrzeni czy osuszanie mokradeł przez co woda opadowa nie ma gdzie wsiąkać. Jeśli dodać do tego problem rozsiewania czy nasadzeń inwazyjnych gatunków roślin czy dewastację zieleni miejskiej w ramach podejmowanych inwestycji, to nasza jakość życia w miastach zamiast się poprawiać, jest pogarszana. Jak temu zapobiec? Jakie działania podejmować by była możliwa adaptacja miast do zmian klimatu? Dyskusja na ten temat będzie podjęta w ramach szkolenia online: Miasta (nie)gotowe na zmiany klimatu, które organizuje redakcja miesięcznika “Zieleń Miejska” 26 marca.

Rola architekta krajobrazu

– W dobie zmian klimatycznych zawód architekta krajobrazu koresponduje z zawodem lekarza. Rolą projektanta, urbanisty, architekta krajobrazu jest odpowiednia “diagnoza” przestrzeni – punkt zwrotny w historii miejsca, w którym zapada decyzja o planowanym procesie inwestycyjnym. Na tym etapie mottem staje się szacunek do tego, co zastajemy w danym miejscu. Gdyż my jako ludzie często zanim coś stworzymy, wiele potrafimy zniszczyć – zaznacza architekt krajobrazu Agata Milanowska, która w ramach szkolenia opowie o kuluarach walki z betonozą i tym samym – rozszczelnianiem powierzchni. – Naszą rolą jest świadoma współpraca między branżami, jednostkami publicznymi konieczność przewidywania procesów, otwartość umysłu na nowe rozwiązania niekoniecznie pochłaniające więcej środków finansowych oraz wspólne podejście, że “uda się” zamiast “nie da się”. Miasta nie (gotowe) na zmiany klimatu, mobilizują nas do wzięcia odpowiedzialności za podejmowanie świadomych decyzji projektowych, które niosą za sobą długofalowe konsekwencje krajobrazowe. – konstatuje Milanowska.

O tym jak projektować przy drzewach, jak zlecać, realizować i odbierać projekty zagospodarowania terenu w sąsiedztwie drzew opowie z kolei architekt krajobrazu Dominika Krop-Andrzejczuk, specjalista w zakresie inspekcji i diagnostyki drzew, inspektor nadzoru dendrologicznego, inspektor nadzoru terenów zieleni.

Błękitno-zielona infrastruktura

Mówiąc o zmianach klimatycznych nie sposób pominąć wątku błękitno-zielonej infrastruktury. Judyta Łuczyńska z Fundacji Sendzimira podczas swojego wystąpienia zdradzi jaka jest “Szkoła przyjazna klimatowi”? Dzięki realizacji kilkuletniego procesu, podzieli się doświadczeniem wprowadzania zmian w ogólnodostępnej przestrzeni, jaką jest podwórko szkolne. Na przykładzie Szkoły Podstawowej nr 195 w Warszawie, opowie o tym jak przebiegały działania, kiedy włączono uczniów i nauczycieli do procesu oraz jak to zrobiono. Ponadto zaprezentuje efekty wspólnych działań, tworzące modelowe centrum edukacji na temat łagodzenia i adaptacji do zmian klimatu w mieście. Wraz z uczestnikami szkolenia zastanowi się także nad wyzwaniami stojącymi przed nami w przyszłości.

W szczególe

Szkolenia online: Miasta (nie)gotowe na zmiany klimatu odbędzie się 26 marca na platformie Zoom. Partnerem branżowym wydarzenia są: Fundacja Krajobrazy, Fundacja Sendzimira i Polskie Stowarzyszenie “Dachy Zielone”. 

Zapisy i program wydarzenia: zielenmiejska.abrys.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024