Czy w Polsce pijemy bezpieczną wodę?

Czy w Polsce pijemy bezpieczną wodę?
mat
25.03.2019, o godz. 15:35
czas czytania: około 2 minut
0

Mamy bezpieczną, dobrą wodę. 99,7 proc. wody, którą mamy u siebie w domu to woda, która spełnia wymagania określone w rozporządzeniu ministra zdrowia – przekonywał Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas na briefingu z okazji Światowego Dnia Wody.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Podczas wydarzenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego, zorganizowanego w piątek 22 marca, o bezpieczeństwie zdrowotnym wody mówiła Anna Kamińska – dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wody GIS, Jarosław Pinkas – Główny Inspektor Sanitarny, prof. Ryszard Gellert – Konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii, Janusz Budny – wójt gminy Wiązowna oraz Jan Bondar – rzecznik GIS.

Dostęp do bezpiecznej wody w Polsce

– W roku 2018 około 99,7 proc. konsumentom dostarczano wodę w ramach zbiorowego zaopatrzenia zgodną z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, natomiast jedynie około 0,3 proc. mieszkańcom dostarczano wodę warunkowo dopuszczoną do spożycia – wyjaśniał Jarosław Pinkas, GIS.

Niewątpliwie wraz ze wzrostem świadomości konsumentów na temat wymagań, jakie powinna spełniać bezpieczna i „zdrowa” woda do spożycia, wodociągi podnoszą stale jakość świadczonych usług, starając się dostarczyć produkt o jak najwyższej jakości, co znajduje odzwierciedlenie w uzyskiwanych wynikach badań jakości wody w kraju.

Jak informowała Dyrektor Anna Kamińska: Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej przeprowadzają ok. 43 tys. badań jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi rocznie, producenci wody dodatkowo w ramach kontroli wewnętrznej ok. 70 tys. Woda w Polsce jest bezpieczna.

Gdzie szukać informacji?

Anna Kamińska, zapytana – jak konsument może sprawdzić czy da się u niego bezpiecznie pić wodę – odpowiedziała, że kranówkę można pić, o ile nie ma ostrzeżenia w tym zakresie z gminy. Zaznaczyła też, że jeśli gmina stwierdzi, że woda nie jest przydatna do spożycia – najczęściej przy zagrożeniach mikrobiologicznych – niezwłocznie powinna przekazać tę informację mieszkańcom.

Jak podaje GIS: Informacje o jakości wody można uzyskać u właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta), którzy dysponują aktualnymi komunikatami i ocenami jakości wody dostarczanej przez wodociąg. Ponadto, organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, właściwe do sprawowania nadzoru nad jakością wody do spożycia również posiadają aktualne informacje w tym zakresie.

W przypadku kwestionowanej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, konsumenci informowani są poprzez wszelkie dostępne kanały komunikacyjne o jej jakości, zaleceniach postępowania oraz ewentualnej możliwości wykorzystania wody.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024