Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Czyste Indie w hołdzie dla Gandhiego

Czyste Indie w hołdzie dla Gandhiego
Kalina Olejniczak
07.09.2018, o godz. 6:42
czas czytania: około 2 minut
0

- Czyste Indie byłyby najlepszym hołdem, który Indie mogłyby złożyć Mahatmie Gandhiemu w 150 rocznicę jego urodzin w 2019 roku - powiedział premier Narendra Modi, kiedy rozpoczął w New Delhi swoją misję. Kampania Czyste Indie została proklamowana jako ruch narodowy. Wizja czystych Indii ma się ziścić do 2 października 2019 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

W 2014 roku Narendra Modi złożył przysięgę czystości przy Bramie Indii w Delhi w towarzystwie trzydziestu pracowników rządowych w całym kraju. Dla premiera Indii akcja to spełnienie marzeń Mahatmy Gandhiego o czystych i higienicznych Indiach.

Premier z miotłą

Sam premier od tego czasu stara się dawać przykład, z chęcią pozwolił się np. sfilmować gdy zamiatał śmieci  przed komendą policji w centrum miasta. Powtarza, że ludzie nie powinni ani śmiecić, ani pozwalać na to innym i apeluje, by każdy obywatel Indii wciągnął do inicjatywy kolejnych dziewięć osób.

Do akcji Czyste Indie przyłączają się ludzie z różnych środowisk: od rządowych urzędników, żołnierzy, aktorów z Bollywood, sportowców, przemysłowców aż po duchowych przywódców. Prowadzone są lokalne i ogólnokrajowe akcje edukacyjne. W mediach społecznościowych ludzie posługują się hasztagiem #MyCleanIndia. Podejmowanych jest wiele spektakularnych działań jak np. czyszczenie plaż.

111 milionów toalet

W świętym mieście Varanasi, przez które przepływa Ganges, premier mówił o znaczeniu higieny sanitarnej. To wielkie wyzwanie dla kraju, w którym więcej niż połowa mieszkańców nie ma dostępu do toalet. Mahatma Gandhi w 1947 r. stwierdził, że “higiena sanitarna jest ważniejsza niż niepodległość”. Narendra Modi już w kampanii wyborczej w 2014 roku promował się hasłem “Najpierw toalety, potem świątynie”.

Plan Modiego zakłada budowę 111 milionów toalet. Ma mieć do nich dostęp każdy obywatel kraju. Do tej pory postawiono ich 80 milionów.

Bez plastiku

Wiosną w Indiach proklamowano plan wycofywania używania plastikowych jednorazówek. Premier nazwał je zagrożeniem dla ludzkości. Chociaż plan ma wejść w życie do 2022 r., to już co najmniej 25 z 29 stanów w Indiach wprowadziło pełne lub częściowe zakazy dotyczące ich używania. W większości przypadków jednak rzadko są one surowo egzekwowane.

Indie zakazują jednorazówek z plastiku. McDonald’s i Starbucks ukarane

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024