Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Indie zakazują jednorazówek z plastiku. McDonald's i Starbucks ukarane

Indie zakazują jednorazówek z plastiku. McDonald's i Starbucks ukarane
sm
26.06.2018, o godz. 9:48
czas czytania: około 2 minut
0

Cztery sieci restauracji znalazły się wśród firm ukaranych grzywnami przez służby porządkowe stanu Maharashtra w Indiach. Od soboty obowiązuje tam zakaz używania wyrobów jednorazowych z plastiku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

Maharashtra to drugi co do wielkości stan w Indiach. Jego populacja to ponad 100 mln mieszkańców. Pod koniec marca wprowadził on zakaz używania jednorazowych wyrobów plastikowych. Zakaz wszedł w życie w sobotę, 23 czerwca.

W pierwszych dniach obowiązywania zakazu sieci restauracji Sileria, Starbucks, Food Hall i McDonald’s dostały grzywny po 5 tys. rupii (ok. 270 zł) za używanie jednorazowych przedmiotów plastikowych. To niewielkie kwoty, ale w przypadku stwierdzenia kolejnych naruszeń prawa kara ma być bardziej surowa (10 tys. rupii za drugi raz, 25 tys. za trzeci raz). Recydywistom grozi też kara trzech miesięcy więzienia.

Inne restauracje zostały pouczone w związku z używaniem plastiku do pakowania żywności.

Przedsiębiorca, który w formie franczyzy prowadzi sklepy McDonald’s w stanie Maharashtra, powiedział, że zaczął używać drewnianych sztućców, papierowych kubków i słomek ze skrobi kukurydzianej, ale nie znalazł jeszcze produktów mogących zastąpić plastikowe wieczka na napoje.

W stanie Maharashra zakazane jest używanie każdego rodzaju toreb plastikowych, worków polipropylenowych, opakowań plastikowych do owijania lub przechowywania produktów. Zakazane są też plastikowe słomki do picia, łyżki, widelce, kubki, talerze, szklanki, miski i inne tego typu pojemniki oraz elementy dekoracyjne z plastiku.

Stan pozwolił na używanie plastikowych opakowań do leków, mleka i odpadów stałych, a także plastikowych przedmiotów na eksport.

Premier Indii, Narendra Modi, w niedawnym przemówieniu nazwał plastyk “zagrożeniem dla ludzkości”. Jego rząd zobowiązał się do wyeliminowania plastiku jednorazowego użytku w Indiach do 2022 r. Co najmniej 25 z 29 stanów w Indiach ma pełne lub częściowe zakazy dotyczące używania jednorazowych tworzyw sztucznych, ale nie są one surowo egzekwowane. Maharashtra chce poważnie traktować prawo i wymierzać kary.

źródło: India News, CNN.com

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2023