Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Debetonoza w praktyce, czyli jak zmienił się plac Nowy Targ we Wrocławiu

Debetonoza w praktyce, czyli jak zmienił się plac Nowy Targ we Wrocławiu
Bartłomiej Leśniewski
15.07.2024, o godz. 8:16
czas czytania: około 2 minut
0

Co za piękna metamorfoza! Wcześniej betonowe płyty, dziś mnóstwo zieleni – a dokładnie ponad 63 tysiące roślin. W piątek (12 lipca) plac Nowy Targ został w całości oddany mieszkańcom Wrocławia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Proces debetonozy trwał od września ubiegłego roku. „Wtedy to symbolicznie wyjęto jedną z betonowych płytek na Nowym Targu i podpisano umowę z wykonawcą. Tym samym na placu rozpoczęła się zielona rewolucja” – relacjonuje Urząd Miasta Wrocław.

1000 sadzonek

Na placu Nowy Targ pojawiło się ponad 63 tysiące roślin. Przed metamorfozą rosło jedynie 27 drzew i 8 drzew w donicach. To przepiękna zmiana.

Podczas uroczystego otwarcia władze miasta rozdały chętnym 1000 sadzonek gatunków. Można było trafić na takie byliny jak kwitnące teraz jeżówka i kłosowiec (oczywiście sadzonki nie kwitną), ale w puli są także m.in. perowskia, macierzanka, mikołajek, lawenda, zawilec, żelazniak, kocimiętka, kalaminta czy posłonek. Były też trawy.

Wyzwanie inżynieryjne

Plac już w całości jest dostępny jest dla mieszkańców. Jego Zazielenianie a było to wyzwanie nie tylko ogrodnicze, ale również inżynieryjne.

„Dekadę temu zapadła decyzja, aby zbudować tu parking podziemny. W ramach likwidacji miejskich wysp ciepła, tworzenia zielonego Wrocławia, stworzyliśmy kolejne zielone miejsce. Cena za to nie była mała. Zarówno ta wyrażona wymiernie w złotych, jak i w wysiłku oraz zaangażowaniu, aby to przedsięwzięcie przeprowadzić. Musieliśmy działać w ramach uwarunkowań technicznych tego miejsca. Jesteśmy na dachu garażu, co determinuje to, co można było zrobić” – mówił o tych wyzwaniach inżynieryjnych Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Zazielenienie placu Nowy Targ we Wrocławiu wiązało się z częściową rozbiórką istniejącej nawierzchni z kostki i płyt. Następnie wykonano nowe warstwy technologiczne oparte na systemie zielonego dachu. Został on wypełniony substratem glebowym (specjalny rodzaj podłoża zamiast ziemi).

– Chcieliśmy, aby część placu Nowy Targ nadal pełniła funkcję placu. Poza tym, stanie tu fontanna. Kiedy, to oczywiście kwestia pieniędzy, ale jest tu przewidziana i będzie. Zostawiliśmy na nią wolną przestrzeń – mówił Jacek Sutryk.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024