Kuprówka rudnica – szkodnik dębów i drzew owocowych pojawił się w Warszawie. Wskazane jest unikanie kontaktu z gąsienicami szczególnie przez osoby cierpiące na alergie.

Gąsienice kuprówki rudnicy żerują na dębach na ul. 1 Sierpnia. Szkodnik zadomowił się na pięciu drzewach rosnących na odcinku od ul. Strubiczów do Radrowej. Gąsienice przemieszczają się na elewacje i przez otwarte okna mogą dostawać się do mieszkań, ponadto mogą spadać na przechodniów. W powietrzu unoszą się włoski, które u alergików mogą być przyczyną wysypki przypominającej poparzenie pokrzywami albo dolegliwości oddechowych.

W związku z pojawieniem się szkodnika dęby zostały objęte opryskiem mającym na celu wyeliminowanie kuprówki rudnicy. Wysyp szkodnika w formie gąsienic pojawia się na przełomie kwietnia i maja. Kuprówka żywi się liśćmi dębu, wiśni, jabłoni i gruszy oraz głogów. W związku z tym Zarząd Oczyszczania Miasta wdraża intensywny monitoring drzew powyższych gatunków znajdujących się na terenach w naszej opiece. Jednocześnie w celu ograniczenia ekspansji szkodnika apeluje do właścicieli i zarządców zadrzewionych terenów by podjęli działania mające na celu ograniczenie ekspansji kuprówki rudnicy. Najskuteczniej można zwalczać tego owada poprzez usuwanie i palenie zimowych gniazd razem z gąsienicami. Potem pozostaje tylko zwalczanie chemiczne.

Zarząd Oczyszczania Miasta rozważa także możliwość zawieszenie budek lęgowych dla sikor, które są naturalnymi wrogami kuprówki rudnicy.

źródło: zom.waw.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj