Łódzka „Dętka”, czyli wyjątkowe Muzeum Kanału, rozpoczyna kolejny sezon działalności. Od dziś ponownie zostanie udostępniony dla zwiedzających podziemny, wykonany z cegły, owalny zbiornik na wodę pod pl. Wolności.

Zaprojektowany przez brytyjskiego inżyniera Williama Lindleya, wybudowany został w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta i swoją funkcję pełnił do lat 70. XX wieku. Nadzór nad wykonaniem prac sprawował Stefan Skrzywan – budowniczy łódzkich wodociągów.

Kanał ma 142 metry długości. Jest wysoki na 187 cm, szeroki na 150 cm i może pomieścić 300 metrów sześciennych wody. Wejście dla zwiedzających zdobi metalowa balustrada oraz kręte schody. „Dętka" jest wentylowana i subtelnie oświetlona, a wycieczka po niej zajmuje około pół godziny.

Wystrój kanału stanowią archiwalne fotografie, dokumenty i przedmioty dotyczące budowy łódzkich kanałów i wodociągów. Zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę zdjęć Roberta Kuśmirowskiego, uznanego przez krytyków za jednego z najciekawszych artystów młodego pokolenia.

Do trzydziestego września „dętka” będzie czynna cztery razy w tygodniu. Przewodnicy będą oprowadzać turystów (w grupach do 10 osób) po zabytkowym kanale pod pl. Wolności w czwartki i piątki (oprócz czwartku 11 czerwca) w godz. 11-19, a w soboty i niedziele – 12-20. W piątki pierwszeństwo mają grupy zorganizowane.

Zwiedzanie będzie możliwe także podczas majowego weekendu: 1-3 maja oraz 15 sierpnia. Bilety w cenie 5 zł i 3 zł (ulgowy) będą dostępne w placówce Muzeum Historii Miasta Łodzi przy pl. Wolności 2.

źródło: uml.lodz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj