Długie procedowanie pomaga w uzyskaniu akceptacji społecznej [WIDEO]

Długie procedowanie pomaga w uzyskaniu akceptacji społecznej [WIDEO]
TS
16.11.2020, o godz. 9:37
czas czytania: około 3 minut
0

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny jest obecnie na szczególnym etapie rozwoju, bowiem kończy modernizację instalacji komunalnej do zagospodarowywania odpadów (MBP), a jednocześnie przymierza się do realizacji instalacji termicznego przekształcania odpadów. Skąd taka rozbieżność? Otóż Holding ma w swojej strukturze zarówno elektrociepłownię, jak i instalację komunalną.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– W ostatnich latach inwestujemy w elektrociepłownię w kierunku wykorzystania paliwa odnawialnego, jakim jest biomasa, dzięki czemu ponad 90% energii będzie wytwarzane z paliw odnawialnych. Węgiel będzie paliwem rezerwowym. Mamy też blok energetyczny opalany „pozostałościami z sortowania odpadów” – mamy nadzieję, że w przyszłości będzie on blokiem pracującym w podstawie. Sezonowo będą dołączane bloki biomasowe, w pierwszej kolejności ten kogeneracyjny, produkujący energię cieplną i elektryczną w skojarzeniu – wylicza Janusz Fic, prezes zarządu MPGK.

Uzasadniona budowa

Jeśli natomiast chodzi o inwestycję w spalarnię, to pojawiały się pytania, czy warto ją realizować, gdy „u sąsiada”, w Rzeszowie, funkcjonuje już jeden tego typu obiekt i zapowiadane jest uruchomienie kolejnych. Okazuje się jednak, że warto, a wpływ na to mają… uwarunkowania geograficzne.

– Krosno i okolice to piękny zakątek Polski, ale, niestety, drogi transportu odpadów są, można powiedzieć, tylko w jednym kierunku. To znacząco ogranicza możliwości zagospodarowywania tych odpadów. I to jest chyba fundamentem podjęcia naszej decyzji, czyli budowy takiej instalacji. Obecnie bowiem koszty transportu odpadów są bardzo duże – tłumaczy prezes Fic.

Generalnie projekty w gospodarce odpadowej, a tym bardziej odpadowo-energetycznej, są bardzo trudne. Komunikacja z mieszkańcami jest niezwykle ważna, tym bardziej że nie zawsze przyjmują oni racjonalne argumenty.

– Nasze plany ogłosiliśmy w 2014 czy 2015 roku. Były wówczas dość duże protesty przeciwko budowie takiej spalarni, wiele planów i wizji łatwo było podważać, wystosowano też inicjatywę obywatelską przeprowadzenia referendum w tej sprawie – przypomina J. Fic.

Ostatecznie referendum się nie odbyło, choć prezes Fic uważa, że dobrze by było je przeprowadzić, np. w przyszłym roku.

– Obecnie mamy już szereg zrealizowanych inwestycji, rozstrzygnięty przetarg i twarde decyzje, istotnie zmieniło się też postrzeganie realizacji tej inwestycji. Tak naprawdę więc tak długie procedowanie pomaga w uzyskaniu akceptacji społecznej – konkluduje.

Wszystko o Waste to Energy

Mnóstwo istotnych informacji dotyczących problematyki spalania odpadów będzie można uzyskać już niebawem podczas 17. edycji Konferencji Termiczne Przekształcanie Odpadów, która odbędzie się w dniach 24-25 listopada br. Jednym z prelegentów będzie podczas niej również Janusz Fic.

W związku z zasadami bezpieczeństwa związanymi z pandemią Covid-19, wydarzenie to odbędzie się tylko w formie online. Będzie transmitowane z profesjonalnego biura telewizyjnego, natomiast każdy uczestnik uzyska dostęp do transmisji na żywo, nagrania z obrad oraz z nieograniczonego dostępu do materiałów prezentowanych przez prelegentów.

Konferencja ta jest jednym z najważniejszych spotkań branży Waste to Energy, podczas którego zostaną omówione najważniejsze i najistotniejsze tematy dotyczące termicznego przekształcania odpadów.

Rejestracji na konferencję dokonać można TUTAJ.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024