Do końca marca nie będą znane wyniki konkursu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie krajowych inwestycji geotermalnych i biomasowych. O wsparcie na budowę ciepłowni geotermalnych starają się m.in. miasta Konin i Koło.

Konkurs NFOŚiGW na projekty geotermalne oraz związane ze spalaniem biomasy miał być rozstrzygnięty do końca marca. Jednak w związku z obecną sytuacją, termin ten ulegnie zmianie. Ocena wniosków o dofinansowanie jest bowiem nadal w toku, również same wnioski są systematycznie uzupełniane.

Narodowy Fundusz opublikował natomiast listę projektów z pozytywnym wynikiem oceny formalnej, które przeszły do kolejnego etapu. To 25 inwestycji, związanych z geotermią i spalaniem biomasy o łącznej wartości ok. 373 mln zł, czyli znacznie więcej, niż zakłada budżet programu w wysokości 200 mln zł. Na tym etapie nie wiadomo więc jeszcze, ile wniosków faktycznie otrzyma dofinansowanie – uzależnione jest to od wyników oceny i stworzonego na tej podstawie rankingu.

Konińskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej stara się o ponad 24 mln zł dofinansowania na budowę ciepłowni geotermalnej na wyspie Pociejewo. Cała inwestycja, a więc budowa zakładu, otworu zatłaczającego oraz przyłącza do miejskiej sieci ciepłowniczej, kosztować ma ok. 46 mln zł netto. Z kolei Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Kole stara się o ponad 15 mln zł dofinansowania na budowę ciepłowni geotermalnej wraz z jej podłączeniem do istniejącego systemu ciepłowniczego. Oba wnioski znalazły się już na liście 25 pozytywnie ocenionych pod względem formalnym.

Wśród większych inwestycji geotermalnych ocenionych pozytywnie wymienić można także wykonanie odwiertów geotermalnych w Stargardzie (spółka G-Term stara się o dofinansowanie w wysokości ponad 31 mln zł), wiercenie otworu geotermalnego wraz z rozbudową ciepłowni w Białce Tatrzańskiej (Park Wodny Bania ubiega się o ok. 14,5 mln zł), budowę ciepłowni geotermalnej w oparciu o rekonstrukcję otworów geotermalnych w Skierniewicach (łódzka Energetyka Cieplna wnioskuje o niemal 37 mln zł) czy budowę odwiertu geotermalnego w Mszczonowie (spółka Geotermia Mazowiecka stara się o ok. 4,8 mln zł).

ZGO w Jarocinie ma drugi zbiornik biogazu

Czytaj więcej

Skomentuj