Trwają krakowskie obchody Dni Ziemi. Dziś o godz. 9.30 w parku im. Żeromskiego nowe drzewa będą sadzić przedstawiciele władz Miasta. Finał Dni Ziemi – Krakowska Wystawa Ekologiczna – odbędzie się przy alei Róż w najbliższy piątek i sobotę.

Kraków kolejny raz obchodzi Dni Ziemi. W tym roku gospodarzem większości imprez jest Nowa Huta. Tradycyjnie w akcje w ramach Dni Ziemi włączają się też przedstawiciele władz miasta. Dziś o godz. 9.30 w nowohuckim parku im. Żeromskiego koło Łąk Nowohuckich drzew będzie sadził wiceprezydent miasta Wiesław Starowicz. – Na tę okazję mamy przygotowane sadzonki jarzębiny – mówi Małgorzata Mrugała, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska.

Miasto poszukuje też innych miejsc, gdzie można dokonać nasadzeń w zamian za wycięte drzewa. Mieszkańcy mogą zgłaszać tereny publiczne i prywatne działki. Wszyscy, którzy wiedzą, gdzie można posadzić drzewa lub chcą w ten sposób zagospodarować własne nieruchomości, mogą się zgłaszać do Wydziału Kształtowania Środowiska, os. Zgody 2 w Krakowie.

Dziesiąty raz z rzędu imprezy odbywające się na terenie Krakowa Dni Ziemi wieńczy Krakowska Wystawa Ekologiczna, która odbędzie się 24 i 25 kwietnia przy alei Róż w Nowej Hucie. Na mieszkańców czeka wiele atrakcji. Osoby, które przyniosą 20 butelek PET, 20 puszek aluminiowych lub tyle samo zużytych baterii otrzymają sadzonki kwiatów balkonowych i drzew. – Zbiórka surowców odbywać się będzie w godzinach 11-16 lub do wyczerpania zapasów – informuje dyrektor Małgorzata Mrugała. Po raz pierwszy, w namiocie wystawienniczym podczas Krakowskiej Wystawy Ekologicznej będzie można oddać zbędne termometry rtęciowe, które z początkiem kwietnia zostały unijną dyrektywą wycofane z obrotu. Nie zabraknie występów dzieci i młodzieży oraz prezentacji inwestycji ekologicznych.

Dzień Ziemi to impreza o długoletniej tradycji. Po raz pierwszy świętowano ją w Stanach Zjednoczonych, 22 kwietnia 1970 roku. Dwadzieścia lat później ten dzień obchodzony był już na całym świecie. W 140 krajach w marszach, happeningach i paradach wzięło udział 200 milionów osób. W okolicznościowych ulotkach apelowano o oszczędzanie wody, ratowanie lasów tropikalnych i ograniczenie emisji gazów wywołujących kwaśne deszcze.

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj