Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Do przedsiębiorstw energochłonnych ma trafić kilka miliardów złotych

Do przedsiębiorstw energochłonnych ma trafić kilka miliardów złotych
PAP/dom
09.09.2022, o godz. 9:21
czas czytania: około 2 minut
0

Dziś powinien być finalizowany projekt ws. wsparcia przemysłów energochłonnych, chodzi o kilka miliardów złotych, które trafi do firm, częściowo wyrównując wzrost cen energii elektrycznej czy gazu- powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

W środę podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział specjalny pakiet dla przedsiębiorstw energochłonnych. Sprecyzował, że pomoc miałaby trafić do co najmniej kilkuset przedsiębiorstw – dużych, średnich i największych, w tym także tych, które produkują nawozy.

Rzecznik rządu przekazał, że w piątek projekt ws. wsparcia przemysłów energochłonnych powinien być finalizowany.

Zadanie dla ministra rozwoju i technologii 

– Chcemy dziś ten projekt domykać. Nie wiem, czy dziś będziemy to komunikować, jeśli chodzi o rozwiązania, ale minister rozwoju i technologii Waldemar Buda dostał zadanie, by dziś sfinalizować prace w tym zakresie – powiedział Müller.

Poinformował, że będzie to pakiet skierowany do firm, które mają największe zużycie energii elektrycznej czy gazu, jak huty, producenci nawozów i producenci żywności.

– To jest kilka miliardów złotych, które dodatkowo trafi do tych firm poprzez pomoc częściowo wyrównującą ceny energii elektrycznej czy gazu – przekazał rzecznik rządu.

Ograniczenia w budżetówce

Pytany, czy będzie też wsparcie dla małych firm, jak piekarnie czy restauracje, Müller odparł:

– Szukamy tu też rozwiązań, ale rozwiązanie główne jest w UE. Nie jest sztuką, byśmy teraz dopłacali z budżetu państwa pieniądze do przedsiębiorstw, pomimo że regulacje unijne w głupi sposób powodują, że ceny energii elektrycznej są wysokie. Trzeba te głupie regulacje dotyczące tzw. ceny krańcowej zmienić i zamrozić ceny ETS. To jest rozwiązanie – powiedział Müller.

Powtórzył też, że rząd nie planuje wprowadzenia przymusowych redukcji zużycia energii w gospodarstwach domowych. Oznajmił, że premier dał natomiast wytyczne, by urzędy administracji publicznej ograniczyły zużycie energii, np. zweryfikowały, czy oświetlenie czy jakieś urządzenia są niepotrzebnie włączone.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024