– Konkurs Dobre Praktyki PPP jest inicjatywą, która promuje i bezpośrednio wspiera konkretne przedsięwzięcia publiczno-prywatne. Dzięki takim i innym inicjatywom coraz więcej firm decyduje się na współpracę z administracją publiczną w tej formule – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas finału Konkursu Dobre Praktyki PPP.

– To wielka przyjemność nagradzać ludzi aktywnych, odważnych i przedsiębiorczych, którzy realizują projekty w nowej formule ppp – powiedział wiceminister Szejnfeld. Wyraził przekonanie, że w przyszłej edycji konkursu zgłoszonych projektów będzie więcej, a ich wartość wzrośnie do kilku miliardów euro.

– Chcemy budować lepszy klimat wokół PPP, poprzez pokazanie nowych możliwości rozwoju inwestycji i realizacji zadań publicznych – podkreślił wiceminister Szejnfeld. Poinformował, że MG wraz z Centrum PPP organizuje szereg konferencji krajowych poświeconych formule partnerstwa publiczno-prywatnego. – Służą one upowszechnianiu wiedzy i standardów dotyczących ppp – powiedział wiceminister Szejnfeld.Dodał, że działalność szkoleniowa skierowana jest również do instytucji kontrolnych.

MG przygotowało też akcję, której celem jest kontaktowanie zagranicznych przedsiębiorców z jednostkami samorządowymi oraz instytucjami finansowymi. Jak poinformował wiceminister Szejnfeld, zorganizowane we Włoszech i Hiszpanii konferencje cieszą się ogromnym powodzeniem. – Firmy zagraniczne, które mają kapitał i doświadczenie, mają większą szansę na realizację bezpiecznego przedsięwzięcia, dzięki projektom, gdzie partnerem jest podmiot publiczny – dodał wiceszef resortu gospodarki.

W opinii sekretarza stanu w MG projekty realizowane w formule ppp są bezpieczne, dzięki przejrzystym przepisom i zaangażowaniu administracji państwowej. – Jest to szczególnie ważne dla instytucji finansowych, które w czasach spowolnienia gospodarczego wymagają od inwestorów i przedsiębiorców większych gwarancji i zabezpieczeń – dodał.

***

Laureatami III Edycji Konkursu Dobre Praktyki PPP zostały:

  • Gmina Miasta Sopotu za „Rewitalizację terenów przydworcowych w Sopocie wraz z równoczesnym rozwiązaniem problemów komunikacyjnych na tym obszarze” (kategoria: infrastruktura komunalna),
  • Gmina Miejska Kraków za „Rozbudowę Ośrodka Sportu i Rekreacji Kolna” (kategoria: infrastruktura sportowo-rekreacyjna)
  • Urząd Miasta Płocka za „Parking wielopoziomowy” (kategoria: małe ppp).

Nagrody specjalne otrzymały:

  • Gmina Ruda Śląska za „Rozwiązanie problemu obowiązku zapewnienia socjalnych lokali mieszkalnych w Rudzie Śląskiej poprzez budowę takich lokali w formule ppp,
  • Gmina Miejska Żory za „Muzeum Yatenga – Spotkanie Kultur Świata. Budowa innowacyjnego kompleksu muzealnego w Żorach”.

źródło: mg.gov.pl


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj