Reklama

ad1a MAKITA [01.05-30.06.25]

NFOŚiGW: od 26 maja nabór w programie wsparcia gospodarki niskoemisyjnej. W puli 4,78 mld zł

NFOŚiGW: od 26 maja nabór w programie wsparcia gospodarki niskoemisyjnej. W puli 4,78 mld zł
MŁ/PAP
19.05.2025, o godz. 9:46
czas czytania: około 2 minut
0

26 maja Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczyna nabór wniosków w programie Instrument wsparcia dla gospodarki niskoemisyjnej - podał w piątek Fundusz. Budżet programu z pieniędzy z KPO to 4,78 mld zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b IA webinar [16.06-01.07.2025]

Kto może otrzymać dofinansowanie?

Dofinansowanie w formie inwestycji kapitałowych mogą uzyskać projekty przemysłowe z sektora czystej mobilności oraz energetyki. Beneficjentami programu mogą zostać przedsiębiorstwa w formie spółek kapitałowych zakwalifikowane jako MŚP, spółki duże i spółki o średniej kapitalizacji. Dofinansowanie będzie udzielone w formie wejść kapitałowych polegających na bezpośrednim nabyciu lub objęciu akcji lub udziałów w podwyższanym kapitale spółek. Minimalna wartość wejścia kapitałowego to 50 mln zł. Udział wejścia kapitałowego NFOŚiGW nie może przekroczyć 49 proc. w kapitale zakładowym beneficjenta końcowego. Obejmowanie pakietów większościowych do 85 proc. wymagać będzie wskazania w umowie inwestycyjnej warunków szczegółowych.
Dofinansowanie mogą zdobyć np. inwestycje w zwiększenie mocy produkcyjnych pojazdów nisko- i zeroemisyjnych i części do nich jak napędy, akumulatory, w produkcje infrastruktury ładowania i jej komponentów, jak gniazda, systemy zarzadzania, stacje tankowania wodoru.Wsparcie może też objąć projekty z obszaru produkcji nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii i magazynów energii. Dofinansowanie mogą uzyskać także instalacje do recyklingu odpadów związanych z sektorem nisko- i zeroemisyjnej energii i elektromobilności, towarzyszące dofinansowanym przedsięwzięciom.

Miliony euro na inwestycje i nowe miejsca pracy

“Dofinansowanie w formie inwestycji kapitałowych na budowę instalacji czy linii technologicznych do wytwarzania produktów to ponad 1 mld euro ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Pieniądze z KPO można wykorzystać na przykład na produkcję pojazdów zeroemisyjnych, akumulatorów, stacji ładowania, czy nawet turbin wiatrowych” – powiedział wiceprezes NFOŚiGW Paweł Augustyn, cytowany w komunikacie Funduszu.

“Będziemy inwestowali w fabryki, które będą dawały przede wszystkim miejsca pracy. Przedsiębiorca musi nas przekonać, że jest gotowy wprowadzić produkt na rynek i przedstawić cały planowany łańcuch wartości” – dodał Augustyn.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 FORUM RECYKLINGU 2025 [18.06-01.10.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2025