240 mln zł zainwestuje koreańska firma Enchem w rozbudowę zakładu roztworów elektrolitycznych w gminie Kobierzyce (Dolnośląskie), na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Koreański koncern zamierza wybudować w gminie Kobierzyce nową fabrykę i instalację do produkcji litu.

– Sól litu jest jednym z głównych składników używanych do produkcji elektrolitu do baterii, jak również do samej produkcji baterii do aut elektrycznych. Ze względu na sytuację geopolityczną i trudności w dostępie do surowca na rynkach światowych będziemy produkować ten komponent we własnym zakresie – powiedział Byung Won Lee, dyrektor generalny Enchem Poland. Podkreślił on, że inwestycja w gminie Kobierzyce zabezpieczy ciągłość produkcyjną elektrolitu i co za tym idzie baterii. – Pozwali to na bezprzestojowe dostawy do głównych odbiorców – producentów baterii do aut elektrycznych, m.in. dla LG Energy Solution Wrocław. Będziemy jedynym producentem soli litu w Europie.

Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, podkreślił, że nowa inwestycja koreańskiej firmy będzie realizowana na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN, która w tym roku obchodzi 25-lecie działalności.

– Przez ten czas firmy zainwestowały tu 15,5 mld zł w budowę, modernizację i wyposażenie zakładów produkcyjnych. Przedsiębiorcy utworzyli i utrzymali ponad 27 tys. miejsc pracy – wskazał prezes.

Firma Enchem jest setnym inwestorem w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Wartość nowej inwestycji to 240 mln zł.

Czytaj więcej

Skomentuj