Reklama

envicon 2023 ad1a

Dolnośląskie. Oddano do użytku suchy zbiornik Krosnowice na potoku Duna

Dolnośląskie. Oddano do użytku suchy zbiornik Krosnowice na potoku Duna
MŁ/PAP
29.09.2023, o godz. 13:37
czas czytania: około 2 minut
0

Suchy zbiornik Krosnowice na potoku Duna w gminie Kłodzko na Dolnym Śląsku został w piątek oddany do użytku. To jeden z czterech polderów budowany przez Wody Polskie na Ziemi Kłodzkiej. Zbiornik ma wzmocnić ochronę przeciwpowodziową Kłodzka.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

W ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły na Ziemi Kłodzkiej powstały lub powstają cztery suche zbiorniki przeciwpowodziowe: w Roztokach, Boboszowie, Krosnowicach i Szalejowie Górnym. Budowa tego ostatniego dobiega końca.

To jeden z czterech zbiorników – ich łączna pojemność to ponad 16 mln m sześc.

„Łączna pojemność retencyjna wszystkich czterech polderów wynosi ponad 16 mln m sześc. i bezpośrednio ochroni 1200 okolicznych mieszkańców. Na ostatnim z budowanych obiektów w Szalejowie roboty mają się zakończyć w ostatnim kwartale tego roku” – podał w piątek Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) we Wrocławiu.

Pojemność oddanego w piątek do użytku zbiornika Krosnowice ma 1,9 mln metrów sześciennych. Jego budowa trwała pięć lat, a koszt inwestycji wyniósł blisko 175 mln zł, z czego 43 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych.

Przechwycą i zredukują falę powodziową

RZGW we Wrocławiu podał w komunikacie, że zbiornik Krosnowice wraz ze zbiornikiem w Szalejowie Górnym tworzą system służący zarządzaniu przepływem wód wezbraniowych. „Wszystkie cztery poldery będą przechwytywać i redukować falę powodziową. Obiekty są w pełni zautomatyzowane i wyposażone w system przekazywania danych z możliwością sterowania lokalnego, z centrum zarządzania zbiornikami w Kotlinie Kłodzkiej, jak i z Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu” – podano w komunikacie.

Budowa wszystkich czterech zbiorników na Ziemi Kłodzkiej kosztowała ponad 976 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności wyniosło niespełna 370 mln zł.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023