Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Drążenie tunelu pod Świną w Świnoujściu ruszy za dwa lata

Drążenie tunelu pod Świną w Świnoujściu ruszy za dwa lata
sm
11.01.2019, o godz. 14:11
czas czytania: około 2 minut
0

W Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju odbyło się spotkanie w sprawie budowy podwodnego tunelu pomiędzy wyspami Wolin i Uznam w Świnoujściu. Przyjęto harmonogram realizacji inwestycji. Rozpoczęcie drążenia tunelu zaplanowano na marzec 2021, a zakończenie budowy wraz z uzyskaniem decyzji na użytkowanie na wrzesień 2022 (48 miesięcy od podpisania umowy).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Świnoujście jako jedyne miasto w Polsce jest położone na wyspach. Komunikację pomiędzy dwiema największymi zamieszkanymi wyspami Uznam i Wolin stanowią dwie nitki przeprawy promowej, na których pływają wysłużone promy.

Taka sytuacja powoduje niedogodności dla mieszkańców, turystów i przedsiębiorców. Długie kolejki, zwłaszcza w sezonie letnim, odstraszają turystów i wpływają negatywnie na wizerunek miasta. Zdarzają się sytuacje nieprzewidywalne, jak ostatnia awaria napędu jednego z promów, który przewoził karetkę z chorym jadącym do szpitala.

W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych zdarza się, że Świnoujście jest odcięte od reszty kraju, co zagraża bezpieczeństwu miasta. Budowa stałego połączenia – tunelu, ma rozwiązać te problemy.

Na spotkaniu w Ministerstwie Rozwoju zorganizowanym przez wiceminister Małgorzatę Zielińska przyjęto harmonogram realizacji inwestycji. Harmonogram przewiduje:

  • Podpisanie umowy – wrzesień 2018; wartość kontraktu 793.186 390, 32 pln brutto,
  • Złożenie do właściwego organu administracji publicznej wniosku o ZRID (pozwolenie na budowę) – lipiec 2019;
  • Planowane uzyskanie decyzji ZRID – grudzień 2019;
  • Rozpoczęcie drążenia tunelu – marzec 2021;
  • Zakończenie budowy wraz z uzyskaniem decyzji na użytkowanie – wrzesień 2022 (48 miesięcy od podpisania umowy).

–  W marcu 2021 roku rozpocznie się drążenie tunelu maszyną TBM. Ale wcześniej trzeba wszystko przygotować: drogi dojazdowe, budynek centrum kontroli ze stacją transformatorową, wybudować odcinki tunelu metodą odkrywkową (to te jeszcze przed wejściem pod wodę) oraz komory startową i odbiorową dla maszyny TBM – powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Dopiero jak to będzie gotowe można rozpocząć drążenie tunelu pod wodą – dodał.

Tunel to jedna z najważniejszych inwestycji dla Świnoujścia. Decyzja o jego  budowie zapadła w 2005 r. Podpisanie nastąpiło 17 września ubiegłego roku. Poprzedziły je problemy z wyborem wykonawcy, bowiem zwycięzca przetargu nie podpisał umowy.

Przetarg wygrało konsorcjum Astaldi i Ghella, a umowa miała zostać podpisana 5 lipca. Potem, na wniosek konsorcjum, termin przedłużono do 19 lipca. Sytuacja powtórzyła się kilka razy. Ostatecznie, w sierpniu, Astaldi wycofało się z realizacji, argumentując swoją decyzję rosnącymi kosztami robót i materiałów budowlanych.

W pierwszej kolejności zwrócono się do konsorcjum firmy Porr Polska, Porr Bay GmbH, Gulermak i Energopol, które w pierwotnej wersji przedstawiło drugą najtańszą ofertę – ponad 793 mln zł (oferta Astaldi była warta 727 mln zł). Ostatecznie tunel ma kosztować 913 mln zł. Inwestycja jest w 85 proc. finansowana ze środków unijnych; resztę dołoży Świnoujście, które na utrzymanie przeprawy promowej przez Świnę wydaje 30 mln zł rocznie.

Tunel w Świnoujściu będzie liczył 1,44 km i miał średnicę 12 m, a cały pas drogi w którego wchodzi skład – 3,4 km. Wartość kontraktu to 793.186 390, 32 zł.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024