Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Drewniane rury wodociągowe sprzed 400 lat. Niezwykłe odkrycie w Poznaniu

Drewniane rury wodociągowe sprzed 400 lat. Niezwykłe odkrycie w Poznaniu
PU
21.06.2022, o godz. 13:38
czas czytania: około 2 minut
0

Podczas prac budowlanych, które trwają na Starym Rynku w Poznaniu, znalezione zostały rury wodociągowe wykonane z drewna. Ich wiek szacuje się na około 400 lat. Odkryto również duże pomieszczenie, w którym prawdopodobnie funkcjonowała stacja transformatorowa służąca do zasilania linii tramwajowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

Drewniane rury wodociągowe pochodzą prawdopodobnie z XVII wieku. Instalacje wodne były wtedy drążone w pniach szerokich drzew, które od tamtego czasu leżą w lekko wilgotnym gruncie. Dzięki temu przetrwały do teraz. Próbki drewnianych rur wodociągowych trafią teraz do badań dendrochronologicznych, co pozwoli dokładniej określić ich wiek.

 

Badania archeologiczne

Inwestycja prowadzona na poznańskim Starym Rynku do doskonała okazja by sprawdzić co kryje w sobie to historyczne miejsce. W związku z renowacją płyty prowadzone są badania archeologiczne, m. in. w miejscach przeznaczonych na zbiorniki retencyjne, separatory, trafostację, podziemne śmietniki i toaletę. Drewniane rury wodociągowe to nie jedyne odkrycie, które stało się udziałem wykonawców inwestycji, którzy trafili również na betonową konstrukcję w centralnej części Starego Rynku. Umiejscowiona jest między budynkiem Odwachu a Galerią Arsenał, ma około 5 m wysokości, 14 m długości i jest szeroka na osiem metrów. Przypomina zbiornik, zresztą pomieszczenie było w połowie wypełnione wodą, która została wypompowana pod nadzorem archeologów. Prawdopodobnie znajdowały się tam dwa transformatory, które zasilały tramwaje.

 

Pierwsza linia tramwajowa

Odkryte pomieszczenie to część infrastruktury, która stanowi ślad po torowisku pierwszej linii tramwajowej w Poznaniu, najpierw konnej, później elektrycznej. Biegła od dworca kolejowego na Stary Rynek, a ostatnie kursy odbywały się w 1955 roku. Ze sprawozdań wynika, ze budowa znalezionej stacji transformatorowej była finansowana przez miejską elektrownię, a zakończoną ją w 1931 r. Teraz pomieszczenie zostanie najprawdopodobniej uszczelnione i zasypane.

Nowy Stary Rynek

Podziemna infrastruktura Starego Rynku zostanie wymieniona, powstaną również m. in. zbiorniki retencyjne i separatory. Płyta rynku, a także przylegające do niej ulice, zyskają nową nawierzchnię. Do jej budowy posłużą m. in. zabytkowe materiały – kostka brukowa, granitowe płyty chodnikowe i krawężniki. Na Starym Rynku powstaną również wyspy zieleni, czyli klomby z drzewami wyposażone w małą infrastrukturę w postaci siedzisk.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023