Drony okazują się idealnym narzędziem do wykonywania zadań z zakresu ochrony środowiska. Wyposażone w osprzęt optyczny, specjalistyczne czujniki i oprogramowanie mogą pomóc efektywnie i relatywnie tanio w realizacji wielu zadań publicznych.
Na początku 2021 r. każda z gmin członkowskich Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii została poproszona o ocenę atrakcyjności ponad tego rodzaju 50 usług.
W Radzionkowie testowano usługę monitoringu hałd kopalnianych pod kątem bezpieczeństwa publicznego, przestrzegania zezwoleń rozbiórkowych i eksploatacyjnych, a także bezpieczeństwa przeciwpożarowego (pożary). W Mysłowicach – monitoring wałów przeciwpowodziowych, rowów melioracyjnych, sieci drenarskich i terenów zalewowych. W Sławkowie i Łaziskach Górnych – identyfikację powierzchni biologicznie czynnej zgodnie z zapisami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W Rudzińcu drony wyposażone w kamery termowizyjne w nocy sprawdzały, kto wylewa ścieki do jeziora Pławniowice.
Testy prowadzone w gminach GZM to element badań na podstawie których zostanie opracowany poradnik dla miast. Znajdą się nim najatrakcyjniejsze sposoby zastosowania dronów na rzecz ochrony środowiska uzupełnione o praktyczne wskazówki odnośnie wprowadzania tych rozwiązań w życie.
Komentarze (0)