Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Druga edycja "Mojego deszczu" dla gliwiczan

Druga edycja
jw
16.03.2022, o godz. 11:22
czas czytania: około 3 minut
0

Zgodnie z zapowiedziami, Gliwice uruchomią wiosną drugą edycję miejskiego programu dotacyjnego związanego z łapaniem deszczówki. W uchwale w tej sprawie, przyjętej na marcowej sesji przez gliwickich radnych, poszerzono grono osób mogących starać się o miejskie dofinansowanie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

W tegorocznej odsłonie gliwickiego programu łapania deszczówki “Mój deszcz” znów będzie można uzyskać nawet 4 tys. zł jednorazowego dofinansowania na pokrycie maksimum 85% kosztów poniesionych na zakup, wykonanie i montaż elementów zbiorników podziemnych i naziemnych o pojemności do 10 metrów sześciennych (w tym dekoracyjnych), służących gromadzeniu i wykorzystaniu wód deszczowych w miejscu opadu. Tak jak w ubiegłym roku o dotację z budżetu miasta na wykonanie systemów deszczowych będą mogli starać się mieszkańcy, wspólnoty mieszkaniowe i stowarzyszenia (z wyłączeniem jednostek sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi). Do tego grona dołączą osoby fizyczne, w tym działkowcy lub ich małżonkowie korzystający z działki na terenie rodzinnych ogrodów działkowych w Gliwicach. Jak przewidziano w uchwale, dotacja dla nich wyniesie maksymalnie 500 zł, ponieważ będą oni mogli ubiegać się wyłącznie o dofinansowanie do zastosowania naziemnego lub dekoracyjnego zbiornika retencyjnego na działce zabudowanej altaną.

Jednorazowa dotacja

Dotacja dla danego beneficjenta programu “Mój deszcz” na daną nieruchomość będzie przysługiwać tylko raz. Nie będzie mogła być przeznaczona na inwestycję wykonaną przed zawarciem umowy dotacyjnej. Warto także pamiętać, że podobnie jak w ubiegłym roku będzie obowiązywał zakaz podwójnego finansowania – dotacja nie może bowiem pokrywać wydatków przeznaczonych na ten sam cel, finansowanych z innych bezzwrotnych źródeł.

Miasto ma do rozdysponowania na ten rok pulę środków w wysokości pół miliona złotych. Ogłoszenie naboru wniosków nastąpi wiosną. Dokumenty będą przyjmowane przez Wydział Gospodarowania Wodami UM w Gliwicach.

Plan adaptacji Miasta Gliwice do zmian klimatu

Gliwicki program dotacyjny “Mój deszcz” wpisuje się w globalne trendy walki ze zmianami klimatu. W obliczu coraz częstszych okresów susz spowodowanych galopującymi zmianami klimatycznymi na Ziemi, gromadzenie deszczówki jest nie tylko przydatne, ale wprost konieczne! Łapiąc wody opadowe, nie marnujemy cennej wody pitnej, która w codziennym spożyciu nie może być zastąpiona żadnym innym rodzajem wody. Zgromadzona deszczówka może posłużyć nam do podlewania trawników, nawadniania ogrodu bądź np. mycia samochodu. Co ważne – łapanie deszczówki nic nie kosztuje, przynosi za to oszczędności w domowym budżecie, a dodatkowo pomaga w dbaniu o prawidłową gospodarkę wodną w naszej okolicy. Dzięki temu, że woda utrzymuje się na działce i nie odpływa do kanalizacji oraz rzeki, poprawia się nawodnienie terenów.

– Uruchamiamy drugą edycję programu dotacyjnego “Mój deszcz”, który wpisuje się w założenia Planu adaptacji Miasta Gliwice do zmian klimatu. Nasz program z założenia stanowi uzupełnienie dla programu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej “Moja woda”. W ramach ubiegłorocznego rozdania, w którym mieliśmy do rozdysponowania półmilionową pulę środków, do Urzędu Miejskiego w Gliwicach wpłynęło ponad 200 wniosków. Zainteresowanie “Moim deszczem” było jednak znacząco większe, stąd zmiany w katalogu jego beneficjentów, które umożliwią staranie się o dotację także przez działkowców będących użytkownikami rodzinnych ogrodów działkowych. Zachęcamy do śledzenia miejskich mediów i udziału w naborze wniosków! – Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

baner poziomy technologie wod-kan webinarium 23 maja [06.05-23.05.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024