Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Drugie życie odpadów papierowych w restauracjach

Drugie życie odpadów papierowych w restauracjach
Cza
05.04.2023, o godz. 8:20
czas czytania: około 3 minut
0

Co dzieje się ze zużytymi papierowymi opakowaniami w restauracjach sieci? Dzięki właściwej segregacji mogą one dostać nowe życie – wrócić do lokali w postaci ręczników i papieru toaletowego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Odpad w drodze

Dzięki technologii, którą koncern opracował wspólnie z polskim recyklerem, przetwarzane są opakowania papierowe z domieszką polimeru oraz zabrudzone po posiłku. Dlatego wrzucanie zużytych opakowań w restauracjach amerykańskiej sieci do frakcji papierowej jest tak ważne.
Spot opowiada drogę, jaką przebywa zużyte papierowe opakowanie wrzucone do odpowiedniego otworu kosza w restauracji. Finałem podróży jest powrót do lokalu w postaci papierowego ręcznika. Kluczową rolę w całej historii odgrywają kolejni bohaterowie, którzy pomagają papierkowi na etapach podróży. I tak pracownik restauracji – Jacula, dba o właściwe przekazanie papierowych odpadów Włodziowi, który przewozi je do recyklera z Torunia. Już na miejscu, w papierni, Kacha uruchamia dalszy proces, gdzie dzieje się „magia” – „sortowanko, obmywanko i osuszanko”. I tak nasz odmieniony papierek wraca do restauracji w nowej postaci – ręczników papierowych, które układa w podajniku toalety kolejny pracownik restauracji – Szymuś.

Obieg zamknięty opakowań w McDonald’s

Redukcja

Czyli projektowanie opakowań do produktów sieci restauracji. Obecnie aż 95% zużytych opakowań, które wydawane są gościom, powinno trafić do frakcji papierowej. Osiągnięcie tak wysokiego udziału przetwarzanych opakowań było możliwe dzięki wprowadzaniu kolejnych zmian. Na przykład wycofaniu plastikowych słomek na rzecz ich papierowych odpowiedników, wprowadzeniu papierowych opakowań do lodów oraz drewnianych sztućców. To pozwoliło na łączną redukcję 925 ton plastiku rocznie.

Przetwarzanie

Drugim krokiem jest wyposażenie wszystkich restauracji w kosze do segregacji odpadów. Każdy z nich zawiera trzy frakcje: plastik, papier i otwór na odpady zmieszane. Dzięki odpowiedniemu sortowaniu odzyskiwane są włókna papierowe. Co się z nimi dzieje? Trafiają do polskiej firmy Miklan-Ryza, z którą McDonald’s nawiązał współpracę na początku 2020 roku. Odpady papierowe – nawet te z domieszką polimeru czy zabrudzone jedzeniem – przetwarzane są na ręczniki papierowe i papier toaletowy, które trafiają z powrotem do restauracji. W dalszej kolejności z włókien papierowych mają powstawać również podstawki na napoje.

Zbieranie

Część odpadów, szczególnie opakowania produktów zamówionych z dostawą lub na linii McDrive, wymyka się z systemu McDonald’s. W tym celu jesienią 2021 ruszył projekt EcoHeroes. Pracownicy restauracji organizują zbiórki odpadów w swojej najbliższej okolicy. Partnerem strategicznym jest organizacja pozarządowa Planet Heroes, która pomaga w organizacji zbiórek. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników, do tej pory zorganizowano ponad 1300 zbiórek śmieci. A to oznacza ponad 1300 miejsc w całej Polsce, które znów stały się czyste i przyjazne mieszkańcom.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024