Rośliny potrafią chronić swoje drewno przed infekcjami i utratą wody poprzez tworzenie specjalnych struktur, zwanych wcistkami. Tamują one dalsze uszkadzanie naczyń w drewnie. Dzięki nim bakterie i grzyby nie mogą wniknąć do wnętrza drzewa. Nie było jednak wiadomo, jak dawno temu taka zdolność wyewoluowała w świecie roślin.
Odkrycia dokonał międzynarodowy zespół naukowców pod kierunkiem Carli J. Harper z Trinity College w Dublinie (Irlandia).
„Badając skamieniałości roślin i ich ekosystemy, możemy zdobyć istotną wiedzę na temat historii roślinnych procesów fizjologicznych, które zachodzą również dzisiaj” – wyjaśnia dr Harper.
Rośliny, których skamieniałość odkryto w Irlandii, żyły na długo przed dinozaurami (jakieś 160 mln lat), a nawet przed owadami latającymi. Tworzyły one pierwsze lasy pierwotne. Na ich liściach żyły mikroorganizmy, grzyby i wcześni krewniacy pajęczaków, krocionogów i pareczników.
Należały do wymarłej grupy roślin o nazwie Archaeopteridalean progymnosperms. Przypominały już dzisiejsze drzewa, miały bowiem drewniany pień, gałęzie i złożony system korzeniowy.
Więcej informacji w artykule źródłowym (https://www.nature.com/articles/s41477-023-01394-0).
Komentarze (0)