Duży problem małych gmin z perspektywy prawnika
W artykule „Duży problem małych gmin: postępowanie z bioodpadami”, opublikowanym w poprzednim numerze „Przeglądu Komunalnego”, dr inż. Barbara Kozłowska słusznie zwróciła uwagę na problemy gmin wiejskich ze szczególną frakcją odpadów komunalnych, jaką są bioodpady. Niejasne i niespójne przepisy nie ułatwiają, a wręcz utrudniają znalezienie najlepszego rozwiązania sprawy.
Autorka opisała na przykładzie gminy Ozorków próbę podjęcia działań zaradczych mających na celu zracjonalizowanie gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi i dopasowanie go do lokalnej specyfiki.
Zielone PSZOK-i
Przypomnijmy, że Rada Gminy postanowiła w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie oraz w uchwale w sprawie szczegółowego zakresu usług świadczonych w zamian za opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, że odpady stanowiące części roślin pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów, parków i cmentarzy będą zbierane odrębnie od innych bioodpadów stanowiących odpady komunalne.
Jednocześnie Rada postanowiła, że o ile „odpady kuchenne” będą odbierane w sposób ciągły u źródła, o tyle „odpady zielone” każdy z właścicieli nieruchomości będzie zobowiązany samodzielnie (w ...