Dwa miliardy złotych na prośrodowiskowe innowacje. Rusza nabór do programu Sokół

Dwa miliardy złotych na prośrodowiskowe innowacje. Rusza nabór do programu Sokół
szp
23.11.2018, o godz. 13:02
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad 2 miliardy złotych jest do dyspozycji w ramach programu Sokół, z którego będzie można pozyskać dotacje i pożyczki na wdrożenia innowacyjnych technologii środowiskowych służących ograniczeniu m.in. oddziaływania zakładów, instalacji i urządzeń na środowisko. Nabór rozpocznie się 3 grudnia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

O pieniądze za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska mogą się starać przedsiębiorcy prowadzący badania i wdrażający nowatorskie technologie prośrodowiskowe.

Zgłaszane przez nich przedsięwzięcia muszą charakteryzować się innowacyjnością (co najmniej na poziomie krajowym) oraz wpisywać się w jeden z obszarów Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS) w obszarach, jak: biogospodarka rolno-spożywcza, leśno-drzewna i środowiskowa (biotechnologiczne i chemiczne procesy, bioprodukty i produkty chemii specjalistycznej oraz inżynierii środowiska).

Pieniądze będzie można pozyskać także na zrównoważoną energetykę, czyli wysokosprawne, niskoemisyjne i zintegrowane układy wytwarzania, magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii, inteligentne i energooszczędne budownictwo oraz na, przyjazne środowisku, rozwiązania transportowe.

Wspierane będą też działania i technologie pozyskiwania, przetwórstwa i wykorzystania surowców naturalnych oraz wytwarzanie ich substytutów, minimalizacja wytwarzania odpadów – w tym niezdatnych do przetworzenia – oraz wykorzystanie materiałowe i energetyczne odpadów (recykling i inne metody odzysku), a także innowacyjne technologie przetwarzania i odzyskiwania wody oraz zmniejszające jej zużycie.

Czwarty nabór w programie Sokół potrwa do 28 lutego 2019 r. NFOŚiGW zaplanował w tym czasie szkolenia dla przedsiębiorców z przygotowania wniosków. Ich terminy zostaną podane na stronach Funduszu. Regulamin programu Sokół dostępny jest tutaj.

Na badania i rozwój technologii będzie można pozyskać dotację lub pożyczę. Na fazę wdrożenia technologii przewidziano dofinansowanie w formie pożyczki. Jeden podmiot może się starać o kilka rodzajów wsparcia. Budżet programu wynosi ponad 2 mld zł.

Źródło: NFOŚiGW

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024