Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Dwie awarie "Czajki". Miasto powołało zespół ekspertów

Dwie awarie
szp
07.09.2020, o godz. 9:50
czas czytania: około 2 minut
0

Prezydent Warszawy powołał „Komisję ds. zbadania przyczyn obu awarii przesyłu do oczyszczalni Czajka”. Pokieruje nią prof. Stanisław Rybicki z Politechniki Krakowskiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

– Musimy szczegółowo poznać okoliczności i przyczyny awarii, by móc jak najlepiej zaplanować nasze działania. Zależy nam, żeby sprawą zajęli się najlepsi eksperci – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Prof. dr hab. inż. Stanisław Rybicki, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki na Politechnice Krakowskiej. Do współpracy w komisji dobierze zespół, który dokona szczegółowej, eksperckiej analizy okoliczności obu awarii – z sierpnia 2019 i sierpnia 2020 r. Istotne jest by również sprawdzić czy i jaki wpływ na drugą awarię miała ta sprzed roku.

– Możemy snuć przypuszczenia na podstawie historii tej inwestycji czy już dostępnych ekspertyz po awarii zeszłorocznej. Ale bezpośrednich przyczyn awarii na razie nikt nie zna. Jednoznaczne wnioski muszą być poprzedzone dłuższym okresem szczegółowych badań. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko kolejnych takich zdarzeń, nie możemy działać pod presją czasu – zaznacza prof. Rybicki, który przyznaje, że sytuacja w Warszawie jest bardzo złożona i szczegółowe zbadanie wszystkich istotnych aspektów to kwestia wielu miesięcy.

Po zakończeniu prac komisja sporządzi raport, który przedstawi miastu.

Do drugiej awarii rurociągu doszło 29 sierpnia – po roku od pierwszej i tuż po zakończeniu kolejnego przeglądu układu. Według wstępnych ustaleń, opartych m.in. na licznych analizach zleconych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, rurociąg działa wadliwie z powodu szeregu decyzji podjętych w przeszłości, głównie w latach 1999-2006. W ich trakcie m.in. zrezygnowano z budowy oczyszczalni na lewym brzegu Wisły i przyjęto tym samym koncepcję całego systemu, która obecnie zawodzi.

Miasto i MPWiK koncentrują się teraz na jak najszybszym przerwaniu zrzutu ścieków do Wisły – w najbliższych tygodniach przy współpracy z wojskiem powstanie doraźny przesył ścieków na moście pontonowym. Kolejnym etapem, który miasto realizuje równocześnie, jest budowa alternatywnego przesyłu w przewiercie pod dnem Wisły. Ma on tuż po powstaniu przejąć funkcję przesyłu na moście pontonowym, a docelowo – być przesyłem rezerwowym.

Źródło: UM st. Warszawy

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B BZI ZM [07.10-19.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024