Dzielnice mieszkalne na terenach poprzemysłowych Wrocławia

Dzielnice mieszkalne na terenach poprzemysłowych Wrocławia
Bartłomiej Leśniewski
11.09.2023, o godz. 8:52
czas czytania: około 2 minut
0

Blisko 60 milionów złotych zapłacą prywatni inwestorzy za nowe drogi, chodniki i utworzenie terenów zielonych w sąsiedztwie wznoszonych przez nich inwestycji mieszkaniowych w dwóch lokalizacjach na terenach poprzemysłowych we Wrocławiu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Przygotowano odpowiednie wnioski. 14 września pochylą się nad nimi wrocławscy radni – informuje Urząd Miasta Wrocławia. Jeżeli zdecydują się je przegłosować, urzędnicy będą mogli podpisać z inwestorami stosowne porozumienia co do zakresu inwestycji towarzyszących budowie mieszkań.

Specustawa

Nowe możliwości adaptacji terenów poprzemysłowych stworzyła specustawa mieszkaniowa. I z tego właśnie zamierzają skorzystać władze Wrocławia.

– Chcemy poprzemysłowe tereny włączyć w tkankę miasta. To tereny z potencjałem, ale bez znacznych środków trudno byłoby sprawić, by były atrakcyjne. Szansą dla nich są inwestycje w oparciu o specustawę mieszkaniową – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Dzięki temu, poza mieszkaniami, inwestorzy wybudują nowe układy drogowe z chodnikami i drogami rowerowymi, powstaną nowe tereny zielone, będzie miejsce na usługi oraz rozbudowane zostaną szkoły podstawowe w sąsiedztwie nowych osiedli. – Za to wszystko zapłacą inwestorzy, a szacowana wartość tych dodatkowych prac to niemal 60 mln zł. – zapewnia Jakub Mazur.

Wnioski o lokalizację inwestycji mieszkaniowych w trybie specustawy dotyczą dwóch lokalizacji:

  • rejonu Kochanowskiego i Kwidzyńskiej (teren dawnej stoczni rzecznej na Zaciszu)
  • rejonu Armii Krajowej, Tarnogajskiej i biskupa Bogedaina (obszar bazy sprzętowo-transportowej Transbudu).

Łąki kwietne w miejsce stoczni

Na terenie dawnej stoczni rzecznej w rejonie ul. Kochanowskiego i Kwidzyńskiej oprócz mieszkań udostępniony zostanie teren zielony o powierzchni 9 tys. m2 oraz 2,5 tys. m2 łąk kwietnych. Dodatkowo rozbudowana zostanie pobliska szkoła podstawowa nr 8 przy ul. Kowalskiej. Poza nowymi klasami pojawi się nowa świetlica i stołówka.

Inwestor to Edo sp. z o.o. we współpracy z Toscom Development przebuduje skrzyżowanie Kochanowskiego/Brucknera z Kwidzyńską/Toruńską. Powstaną dodatkowe pasy do skrętów oraz nowe chodniki i drogi rowerowe. Wybudowana zostanie również sieć wodociągowo-kanalizacyjna.

„Szacunkowa wartość inwestycji towarzyszących (pokrywana przez wnioskującego) to ok. 30 ml zł” – czytamy w komunikacie władz Wrocławia.

Szkoła w miejsce bazy transportowej

Na terenie dawnej bazy transportowej Transbudu, gdzie w przeszłości prowadzona była również działalność produkcyjna, poza mieszkaniami wnioskujący: HCS R. Szychliński sp. k., we współpracy z Toscom Development rozbuduje SP 9 przy ul. Nyskiej. W nowym 4-kondygnacyjnym skrzydle o powierzchni użytkowej 850 m2 ma się pojawić m.in. 9 sal lekcyjnych i świetlica.

Na samym osiedlu nacisk położono na zagospodarowanie wód opadowych: powstaną ogrody deszczowe, a wszystkie budynki będą miały zielone dachy. Nowa zieleń, która pojawi się na osiedlu ma być przedłużeniem znajdującego się w sąsiedztwie parku Tarnogajskiego.

– Przebudowane zostaną drogi i chodniki w pobliżu planowanej inwestycji, a od ul. Klimasa do ul. Gazowej powstanie nowa droga rowerowa – informuje Urząd Miasta Wrocławia.

Szacunkowa wartość inwestycji towarzyszących (pokrywana przez wnioskującego) to niemal 30 mln zł.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024