W dotychczasowym stereotypie to wieś była „sielska”, „anielska” i bardziej ekologiczna niż miasta. Paneliści i uczestnicy kwietniowego „Dnia nordyckiego” postarają się jednak przekonać, że już najwyższy czas, by to właśnie miasta przejęły pałeczkę. Bo właśnie na nich spoczywa odpowiedzialność za powodzenie kolejnych faz rewolucji ekologicznej.

 

Tak dzieje się już w Skandynawii, tak zaczyna dziać się w Polsce. Konferencja podczas której prelegenci z miast Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji, wespół z prelegentami z polskich miast, podzielą się swoimi doświadczeniami w obszarze zielonej transformacji – odbędzie się 22 kwietnia w Warszawie. Transmisja dostępna będzie on-line, udział w niej jest bezpłatny i nielimitowany.

Urbanistyka

Pierwszy panel („Holistyczne zrównoważone podejście do budowania jakości życia poprzez urbanistykę i architekturę – budynek – sąsiedztwo- społeczność – miasto dobrostanu”) poświęcony będzie zagadnieniom planowania i właściwe zagospodarowania terenów miejskich.

Fizyczne powstanie budynku, czy dowolnego elementu infrastruktury miejskiej, powinno stać się jedynie końcową fazą całego procesu, zaczynającego się od
planowania i programowania całych osiedli. Możliwe, a czasem konieczne, jest też remodelowanie i uzupełnianie infrastruktury o nowe obiekty, dające osiedlom i ich mieszkańcom nową, lepszą jakość życia. Problemy z tym związane omówią eksperci z Kopenhagi, Wrocławia i Warszawy.

Zielono i cyfrowo

Jak zauważa Komisja Europejska dwie toczące się równolegle rewolucje – zielona i cyfrowa – są ze sobą ściśle powiązane. – Technologie cyfrowe są kluczem do zwalczania zmiany klimatu i osiągnięcia celów zielonej transformacji – czytamy w przyjętej przez UE strategii „Kształtowanie cyfrowej przyszłości Europy”.

Dzięki technologiom cyfrowym Komisja Europejska zamierza:
• pomóc Europie w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 r.
• ograniczyć emisję dwutlenku węgla (np. poprzez inteligentne systemy kierowania ruchem, które pozwolą rozładować korki).

Doświadczeniami z tego zakresu podzielą się eksperci i praktycy z Helsinek, Lahti i Tampere (Finlandia) oraz Wrocławia.

Ciepło

Po trzeciej generacji przyszedł w ciepłownictwie czas na czwartą – temperatura wody w sieci spada poniżej 70 stopni Celsjusza. Czwarta generacja zakłada, że miejska infrastruktura komunalna będzie integrowana. Sieci energetyczna, kanalizacyjna, gazowa i ciepłownicza połączone być mają w jeden system, a rozwiązania IT sprawić wymusić mają maksymalną energooszczędność.

O praktycznych problemach i sposobach i rozwiązania mówić będą eksperci ze Sztokholmu, Helsingborg (Szwecja) i Warszawy.

Budżet i edukacja

Zmiany nie zostaną odpowiednio przeprowadzone, o ile nie zostanie na nie przeznaczony odpowiedni budżet. Kolejnym warunkiem powodzenia jest edukacja ekologiczna. Rachunkowość w ochronie środowiska, rachunek sozoekonomiczny, marketing ekologiczny, ekocontrolling, finanse w ochronie środowiska – to nowe terminy w słowniku języka polskiego. działalności (produkcyjnej, usługowej lub handlowej). Cieszymy się z rosnącej świadomości społeczeństwa, staramy się dotrzeć do jego różnych warstw z odpowiednim przesłaniem. Wprowadzaniu coraz bardziej rygorystycznych norm i przepisów towarzyszą rosnące możliwości pozyskiwania środków na ochronę środowiska. Jedno w połączeniu z drugim oznacza konieczność stosowania nowych i skutecznych narzędzi planistyczno-kontrolnych w obszarze finansów w ochronie środowiska.

Doświadczenia z tej sfery zaprezentują podczas konferencji Oslo, Bodø, Ålesund (Norwegia) i Warszawa.

Szczegółowy program i rejestracja: www.smartcitynordic.pl

 

 

Czytaj więcej

Skomentuj