Nagrody i wyróżnienia trafiły do dziennikarzy: “Newsweeka”, “Dziennika Gazety Prawnej”, “Przewodnika Katolickiego”, “Tygodnika Powszechnego”, “Polityki” i “Przeglądu Komunalnego”. Łączna wysokość nagród wyniosła około 40 tys. zł.
Na tegoroczną edycję konkursu nadesłano 162 prace. Pierwsze miejsce komisja przyznała Radosławowi Omachelowi z “Newsweeka” za artykuł „Świat mięsożerców”. Druga nagroda przypadła Zofii Jóźwiak i Julicie Żylińskiej z “Dziennika Gazety Prawnej”, autorkom publikacji „Wykruszenie betonu z miast możliwe, choć wymaga zmian wielu przepisów”. Trzecie miejsce przyznano Monice Białkowskiej, dziennikarce “Przewodnika Katolickiego” za tekst „Gra o człowieka”.
Wyróżnienia trafiły do Łukasza Wójcika z “Polityki” za artykuł „Zielone wojny” oraz Jakuba Pawłowskiego, dziennikarza “Dziennika Gazety Prawnej” za tekst „Klimat? Nie możemy dłużej czekać”.
Nagrodą specjalną w kategorii „ Miasto innowacji” jury uhonorowało: Piotra Kozaneckiego (szefa działu Wiadomości Onetu), autora publikacji w “Tygodniku Powszechnym” „Miasto z oddechem”. W tej kategorii przyznano także wyróżnienie dla Barbary Krawczyk z “Przeglądu Komunalnego” za materiał „Gmina efektywna energetycznie”.
“Gorącym” problemem zmieniającego się klimatu, którego obecnie doświadczamy, jest środowisko miejskie. To miasta generują gigantyczne ilości zanieczyszczeń i są podatne na ekstremalne zjawiska pogodowe. Zarządzanie nimi stało się ogromnym wyzwaniem i wymaga szczególnych rozwiązań – nowych, inteligentnych technologii, pozwalających łączyć nowoczesną urbanistykę z ekologią – podkreślają organizatorzy.
Konkurs organizowany jest przez Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wspólnie z Deutsche Bundesstiftung Umwelt. Pomysłodawcą i partnerem konkursu jest Ambasada Niemiec.
LK
Komentarz #33917 dodany 2019-12-16 14:31:02
Gratulacje Basiu!!