Wczoraj w Warszawie obyło się uroczyste zakończenie zorganizowanego przez Koalicję Klimatyczną konkursu dla dziennikarzy pt. „Klimat dla klimatu”.

Konkurs wyłonił prace, które w sposób najbardziej rzetelny i interesujący przekazywały informacje na temat zmian i ochrony klimatu oraz roli i znaczenia  Konferencji Klimatycznej ONZ – COP 14, która odbyła się w zeszłym roku w Polsce.

Poziom nadesłanych prac był bardzo wyrównany. Jury składające się z przedstawicieli pozarządowych organizacji ekologicznych zrzeszonych w Koalicji Klimatycznej oraz dziennikarzy należących do Klubu Publicystów Ochrony Środowiska EKOS stanęło przed trudnym wyborem. Nagrodę Główną otrzymały ex aequo dwie prace (po 9 tys zł): artykuł „Raj za chwilę zginie” autorstwa Natalii Mazur i Violetty Szostak z Gazety Wyborczej oraz audycja „Naukowy wieczór z Jedynką – wokół klimatu” autorstwa Doroty Truszczak z Programu 1 Polskiego Radia. Wyróżnienia (po 2 tys. zł) przyznano Tomaszowi Ulanowskiemu z Gazety Wyborczej, Ewie Podolskiej z TOK FM i Aldonie Zyśk z dwutygodnika Środowisko. W gronie Nominowanych znaleźli się także Adam Moczulski z Radia Sfera Toruń, Kalina Olejniczak z Radia Merkury Poznań, Andrzej Papliński z Muratora, Jarosław Puszko z Radia Planeta Mazury FM oraz Aleksandra Stanisławska z Rzeczpospolitej.

– Spowodowane przez człowieka globalne ocieplenie jest jednym z najpoważniejszych problemów społecznych, gospodarczych i ekologicznych XXI wieku – mówi dr Zbigniew Karaczun, Prezes Okręgu Mazowieckiego Polskiego Klubu Ekologicznego, ekspert Koalicji Klimatycznej. – Niestety wiedza na ten temat i świadomość, jak mocno odczujemy negatywne skutki tego procesu w naszym kraju jest bardzo niska. Czynnikiem, który może zmienić tę sytuację jest odpowiednia edukacja – w tym, a może przede wszystkim, działania podejmowane w środkach masowego przekazu. Koalicja Klimatyczna zorganizowała konkurs dla dziennikarzy, aby nagrodzić tych, którzy dla podniesienia świadomości dotyczącej zmian i ochrony klimatu uczynili najwięcej.

Mimo, że organizując konkurs nie przewidziano nagród dla zespołów redakcyjnych, dr Zbigniew Karaczun w imieniu Okręgu Mazowieckiego Polskiego Klubu Ekologicznego, (koordynującego działania Koalicji Klimatycznej)  wręczył specjalne wyróżnienia dla redakcji Radia TOK FM i poznańskiej redakcji Gazety Wyborczej, za wyjątkowe zaangażowanie w promocję tematyki zmian i ochrony klimatu.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem środowiska dziennikarzy. Z całej Polski nadesłano ponad 120 prac, opublikowanych na łamach gazet oraz emitowanych w radiu i telewizji w okresie od września do grudnia minionego roku. 

źródło: Koalicja Klimatyczna

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj