Reklama

envicon 2023 ad1a

Dziś Światowy Dzień Pszczół. Bądźmy dla nich dobrzy, bo bez nich nie przeżyjemy

Dziś Światowy Dzień Pszczół. Bądźmy dla nich dobrzy, bo bez nich nie przeżyjemy
R.G./PAP
20.05.2022, o godz. 11:58
czas czytania: około 3 minut
0

Wielu z nas ceni sobie miód pszczeli i inne produkty pochodzące z pasiek. To bardzo dobrze. Jednak problematyka dotycząca pszczół odnosi się do wielu innych, znacznie poważniejszych aspektów. Obecnie ochrona i przetrwanie tych owadów, to też podstawa przetrwania naszego gatunku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Dziś (20 maja br.), obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Jego celem jest podkreślenie i przypomnienie wagi oraz znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności. Ważne jest też zwrócenie uwagi na potęgujące się zagrożenia dla tych owadów.

Mowa tu m.in. o stosowaniu szkodliwych dla nich środków ochrony roślin, na wzrastającym zanieczyszczeniu środowiska, czy wręcz o odnotowywanych ostatnio także w Polsce, celowych działaniach osób zatruwających albo niszczących pasieki oraz ule.

Zagrożenie dla ludzkości

Sprawa jest bardzo poważna. I to do tego stopnia, że przy wielu okazjach, także specjaliści w tej dziedzinie podkreślają, że bez pszczół i innych owadów zapylających, przetrwanie nie tylko naszej cywilizacji, ale też gatunku ludzkiego jest zagrożone. Bez tych owadów grozi nam załamanie ekologicznej równowagi w globalnej skali.

Zróbmy więc wszystko co w naszej mocy, by pozyskać odpowiednią wiedzę, tak aby podejmując różnego działania, postępować rozważnie i nie szkodzić tym pożytecznym owadom.

Dodajmy, że w Europie aż 84 proc. gatunków uprawianych roślin wymaga zapylenia, głównie przez pszczoły. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że spośród ponad 470 gatunków pszczół występujących w Polsce, tylko jeden to pszczoła miodna. Z szacunków wynika także, że ponad 300 tys. gatunków roślin (a więc ponad 87 proc.) na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły.

Minister klimatu: pamiętajmy o roli pszczół

– Pamiętajmy o roli, jaką zapylacze odgrywają w całym ekosystemie, a także o zagrożeniach dla tych pracowitych owadów – zaapelowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Światowym Dniu Pszczół, którego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.

– Dziś Światowy Dzień Pszczół. Pamiętajmy o roli, jaką zapylacze odgrywają w całym ekosystemie, a także o zagrożeniach dla tych pracowitych owadów. Każdy z nas może podjąć inicjatywę, która przyczyni się do ich ochrony – na dachu Ministerstwa Klimatu i Środowiska od kilku lat mamy zainstalowane ule – napisała szefowa MKiŚ Anna Moskwa. Ule na dachu resortu klimatu zostały zamontowane w 2017 r.

Naukowcy oraz organizacje ekologiczne wskazują, że powodem ginięcia pszczół jest nadmierne oraz nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów, coraz większe zanieczyszczenie środowiska i niekorzystne zmiany klimatu. Na śmiertelność owadów zapylających wpływa też utrata siedlisk – bazy pokarmowej i lęgowej – następująca w wyniku zmian w użytkowaniu terenu. Dla pszczół niekorzystne są też monokultury. Aby pszczoły mogły produkować miód, muszą mieć różnorodną roślinność.

W Poznaniu darmowe nasiona na łąki kwietne

Z okazji Światowego Dnia Pszczół w piątek na dworcu głównym PKP w Poznaniu rozdawane są nasiona, które mają posłużyć do stworzenia łąki kwietnej. Akcja realizowana jest wspólnie przez Koleje Wielkopolskie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu.

– Najprostszym sposobem, by odwdzięczyć się pszczołom za bogactwa, które od nich otrzymujemy, jest ugoszczenie ich w naszym ogrodzie – podkreślił rzecznik RDLP w Poznaniu Tomasz Maćkowiak.

Przypomniał on, że pszczoły ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się m.in. Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy.

– Te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest ugoszczenie pszczół w swoim ogrodzie lub na balkonie – podkreślił rzecznik RDLP.

Akcja od samego rana cieszy się dużym zainteresowanie. Przygotowano 1200 paczuszek z nasionami. Jedna to 10 gramów nasion i wystarcza na wysianie ok. 2 m kw. łąki kwietnej.

W paczuszkach rozdawanych mieszkańcom i podróżnym na dworcu znajduje się mieszanka roślin jednorocznych i wieloletnich, w tym maki, chabry, koniczyna, słonecznik. Właśnie taka mieszanka najlepiej służy pszczołom.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023