Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

EBI i PFR podpisały porozumienie dotyczące współpracy strategicznej

EBI i PFR podpisały porozumienie dotyczące współpracy strategicznej
dom
22.03.2022, o godz. 10:50
czas czytania: około 2 minut
0

Umowa współpracy dotyczy współfinansowania inwestycji głównie w obszarach rozwoju zrównoważonej gospodarki, ochrony środowiska, łagodzenia zmian klimatycznych i przystosowania się do nich, poprawy efektywności energetycznej i zwiększenie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Polski Fundusz Rozwoju (PFR) określili priorytetowe obszary, w których chcą aktywnie zacieśnić współpracę w kontekście finansowania, doradztwa i pomocy technicznej dla projektów i programów z sektorów:

  • energii odnawialnej;
  • instalacji wodno-ściekowych;
  • środków w zakresie czystej energii i efektywności energetycznej, w tym renowacji i przebudowy budynków;
  • zielonej mobilności;
  • wsparcia przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym;
  • zazieleniania gospodarki (zwłaszcza MŚP i spółki o średniej kapitalizacji);
  • modernizacji sieci ciepłowniczych;
  • innowacji w technologiach niskoemisyjnych i energetycznych, w tym wodoru;
  • transferu technologii.

Porozumienie obejmuje również współpracę w zakresie zielonych produktów dłużnych (obligacje lub pożyczki) oraz współpracę w zakresie usług doradczych, również w ramach Green Hub.

Bank klimatu UE

Umowa o zacieśnieniu współpracy będzie obowiązywać co najmniej przez pięć lat. Należy tu wspomnieć, że obie instytucje współpracują ze sobą od 2020 r. i wartość umów już podpisanych wynosi 2,5 mld zł.

Europejski Bank Inwestycyjny, będąc bankiem klimatu Unii Europejskiej, przestrzega zasady by przynajmniej 40 proc. finansowania przeznaczone było na zieloną transformację, w przyszłości będzie to 50 proc. W 2021 r. zielone finansowanie EBI wyniosło w Europie 43 proc., a w Polsce 42 proc.

W okresie 2022-2025 finansowanie transformacji energetycznej będzie jednym z trzech podstawowych filarów działalności Polskiego Funduszu Rozwoju. Główny nacisk będzie nakładany na rozwój infrastruktury przyczyniającej się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego oraz obniżania emisyjności polskiej energetyki zarówno na poziomie systemowym jak i lokalnym.

Realizacja “zielonych projektów”

PFR uzupełni finansowanie komercyjne umożliwiając biznesowi prywatnemu jak i samorządom realizację zielonych inwestycji. Planowane jest udzielanie pożyczek m.in. dla instalacji fotowoltaicznych, wiatrowych, systemów ciepłowniczych czy magazynów energii.

– To dla EBI bardzo ważna umowa, która pozwoli poszerzyć możliwości finansowania „zielonych projektów”. Zwiększenie udziału energii odnawialnej w krajowej produkcji energii oraz wsparcie innowacyjności w zakresie technologii niskoemisyjnych przyczynią się do polepszenia stanu środowiska, a także zapewnią większą konkurencyjność i szybszy rozwój polskiej gospodarki – powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.

– Jednym ze strategicznych działań PFR jest dostarczanie instrumentów kapitałowych do przeprowadzenia transformacji energetycznej w Polsce. W ramach dedykowanego programu PFR Green Hub tworzymy m.in.: sieć partnerów biznesowych i instytucjonalnych, z którymi wspólnie możemy rozwijać polski rynek OZE. Cieszę się, że do tego grona dołączył tak silny partner, jak Europejski Bank Inwestycyjny – dodał Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024