Panasonic Corporation otwiera Eco Ideas House, superekologiczny dom zbudowany w oparciu o zaawansowane, przyjazne środowisku rozwiązania, które są lub będą w przyszłości stosowane przez firmę Panasonic. Futurystyczny showroom został umiejscowiony na terenie Panasonic Center w tokijskiej dzielnicy Ariake.

Eco Ideas House został zbudowany wyłącznie z materiałów ekologicznych i dzięki nim będzie eksploatowany. Wykorzystanie naturalnych surowców, takich jak drewno czy woda, pozwolą zaprezentować zielony styl życia, praktycznie wolny od emisji CO2. Eco Ideas House będzie otwarty dla zwiedzających w weekendy i w okresach wakacyjnych począwszy od 18 kwietnia br.

Eco Ideas House jest inicjatywą, która ma promować ekologiczny styl życia, którego efektem będzie redukcja emisji CO2 przez gospodarstwa domowe. Będzie to możliwe poprzez tworzenie innowacyjnych produktów z zakresu elektroniki konsumenckiej oraz AGD, których ideą przewodnią jest minimalny wpływ na środowisko wokół nas. W celu realizacji wizji domu firmy Panasonic, jaki ma powstać w ciągu najbliższych 3 do 5 lat następujące rozwiązania będą kolejno wdrażane w Eco Ideas House:

   – Skonstruowanie domu, który nie powoduje emisji CO2, dzięki zintegrowaniu najnowszych energooszczędnych urządzeń domowych i przyjaznych środowisku produktów jak np. ogniwa paliwowe domowego użytku, panele słoneczne i baterie wielokrotnego ładowania do oszczędzania, tworzenia i magazynowania energii.

   – Zaproponowanie idealnego, ekologicznego stylu życia przez zaadoptowanie na potrzeby Eco Ideas House rozwiązań architektonicznych charakterystycznych dla Japonii, dzięki którym dom ten będzie wygodny dla mieszkańców o każdej porze roku.

Redukcja emisji CO2 w Eco Ideas House osiągnięta zostanie poprzez zastosowanie energooszczędnych urządzeń domowych i wyposażenia mieszkalnego firmy Panasonic jak lodówki, pralki, telewizory czy klimatyzatory. Cel ten osiągnięty zostanie również poprzez zastosowanie w nim izolatorów ciepła, baterii akumulatorowych i baterii słonecznych.

W Eco Ideas House zastosowano hybrydowy system wentylacyjny, stanowiący połączenie naturalnej i mechanicznej wentylacji, który ogranicza emisję CO2 poprzez wykorzystanie naturalnego przepływu wiatru i kontrolowanie przepływu powietrza przez klimatyzatory. Zainstalowany w pokoju dziennym Wind Passage Tower S ochładza latem a zimą ociepla powietrze przy podłodze, co zapewnia energooszczędną wentylację. Jednocześnie klimatyzator wysyła optymalny strumień powietrza dla każdej osoby przez wykrywanie za pomocą sensora lokalizacji i ruchów znajdujących się w pokoju osób. I tak, urządzenie to wysyła dostatecznie ciepłe powietrze do osoby, która czyta i umiarkowanie ciepłe do osoby, która zajmuje się pracami domowymi.

Ponadto redukcja emisji CO2 w Eco Ideas House realizowana jest poprzez mądre kontrolowanie oświetlenia sztucznego i naturalnego dzięki specjalnie zaprojektowanemu systemowi oświetlenia, który poprzez przyjmowanie światła słonecznego przez sufit i ściany pozwala na oszczędność energii.  Ograniczenie emisji CO2 realizowane jest także dzięki zastosowaniu charakteryzujących się mniejszym zużyciem energii diod LED.

Emisja CO2 w Eco Ideas House redukowana jest także dzięki rozwiązaniom pozwalającym na oszczędność wody. Pozwala na to m.in. zastosowanie specjalnych ekologicznych pralek i suszarek z pochylonym bębnem, które zużywają znacznie mniej wody, a do tego piorą i suszą ubrania bardzo szybko używając technologii pomp cieplnych, które konsekwentnie obniżają koszty energii elektrycznej. Ponadto zastosowanie urządzeń sanitarnych wykonanych ze specjalnego odpornego na rysy i miłego w dotyku materiału, pozwala na zmniejszenie częstotliwości ich czyszczenia, a przez to wpływa na oszczędność wody.

Eco Ideas House umożliwia zredukowanie CO2 dzięki efektywnemu wykorzystaniu ciepła. Pomaga w tym szerokie zastosowanie materiałów próżniowej izolacji od urządzeń domowych takich jak lodówki, słoiki próżniowe po wyposażenie mieszkania czy materiały budowlane. Opracowany przez Panasonic U-Vacua – materiał do próżniowej izolacji, znakomicie wpływa na energooszczędność domu z ulepszoną wydajnością próżniową. Redukcję zużycia energii oraz oszczędność światła i wydatków na ogrzewanie zapewnia zastosowanie energooszczędnej technologii pomp cieplnych, które gromadzą, transferują i wykorzystują w urządzeniach domowych energię produkowaną przez ciepło w powietrzu.

Redukcja emisji CO2 w Eco Ideas House możliwa jest poprzez zastosowanie kombinacji ogniw paliwowych i generatorów energii słonecznej, które wydajnie wytwarzają energię, a także baterii akumulatorowych, które ją magazynują. Ogniwa paliwowe wytwarzają energię elektryczną w domu używając miejskiego gazu (wodór) i powietrza (tlen). Dzięki ciepłu wytworzonemu w tym samym czasie, ogniwa te gotują wodę, która następnie wykorzystywana jest w prysznicu i w systemie ogrzewania podłogowego. System wytwarzania energii słonecznej zastosowany w Eco Ideas House wytwarza energię elektryczną wykorzystując wyłącznie światło słoneczne, co nie emituje CO2 do atmosfery. Wysoką wydajność energetyczną domu zapewnia także litowo-jonowa bateria akumulatorowa, która przechowuje ogromne ilości energii, dzięki czemu optymalizuje energię wewnątrz domu.

Redukcję emisji CO2 w Eco Ideas House wspiera specjalny łączący ze sobą wszystkie urządzenia domowe i wyposażenie system Home Energy Management System (HEMS), który wizualizuje zużycie energii w całym domu. HEMS wyświetla postęp w realizacji założeń energooszczędności, a także daje wskazówki na panelu kontrolnym, jak można go jeszcze zwiększyć. 


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj