Sztokholm i Hamburg są pierwszymi europejskimi zielonymi stolicami roku. Tytuł Europejskiej Zielonej Stolicy Roku ma zachęcać miasta do proekologicznych zachowań.

Jest on przyznawany jest miastom najbardziej przyjaznym dla środowiska i stanowi wyraz uznania dla wysiłków podejmowanych przez władze lokalne na rzecz rozwiązania problemów związanych ze środowiskiem.

74 proc. ludności UE żyje w miastach i miasteczkach liczących ponad 5 tys. mieszkańców. Potrzeba czystego i zrównoważonego rozwoju miejskiego nigdy dotąd nie była tak paląca. Tytuł Europejskiej Zielonej Stolicy Roku  ma zachęcać miasta do proekologicznych zachowań. Jest on przyznawany jest miastom najbardziej przyjaznym dla środowiska i stanowi wyraz uznania dla wysiłków podejmowanych przez władze lokalne na rzecz rozwiązania problemów związanych ze środowiskiem.

Dwoma pierwszymi miastami, które otrzymały ten tytuł, są Sztokholm i Hamburg. W 2010 r. Europejską Zieloną Stolicą Roku  będzie stolica Szwecji, zaś w roku 2011 tytuł ten przypadnie w udziale Hamburgowi.

Jury konkursowe doceniło szczególnie wprowadzone w Sztokholmie rozwiązania mające przyczynić się do poprawy jakości życia, m.in. w zakresie oczyszczania ścieków, redukcji hałasu, gospodarowania odpadami, pobierania opłat służących ograniczeniu zatorów komunikacyjnych, tworzenia większej ilości terenów rekreacyjnych, np. kąpielisk.

Liczący 1,8 mln mieszkańców Hamburg może poszczycić się doskonałą jakością powietrza. Jednak tym razem o szali zwycięstwa zadecydowały działania władz miasta w zakresie oszczędzania energii w budynkach państwowych.

źródło: ec.europa.eu
fot. mrlins (cc-by-2.0)


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj