Reklama

ad1a GreenPlaner [12.11-21.11.24]

EKODUKT – polski wynalazek szansą na ekologiczne drogi gruntowe i ścieżki rowerowe

EKODUKT – polski wynalazek szansą na ekologiczne drogi gruntowe i ścieżki rowerowe
Krzysztof Czajka
03.06.2015, o godz. 10:28
czas czytania: około 2 minut
1

W ramach  Poznańskiego Parku Naukowo – Technologicznego Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz poznańskiego Waste-Klastra powstały kolejne wynalazki zgłoszone do opatentowania w Urzędzie Patentowym RP.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Tym razem jest to specjalna mieszanka o nazwie EKODUKT. Technologia ta jest przeznaczona do budowy, naprawy i renowacji dróg gruntowych, w tym dróg leśnych, dojazdów do pól, ścieżek i dróg w terenach chronionych, szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych.

Technologia polega na wbudowaniu specjalnych mieszanek glin i nieorganicznych substancji mineralnych wraz z kruszywami lokalnymi lub materiałem występującym w drodze. Zarówno mieszanka jak i jej wbudowanie przeszły pomyślne próby w testach laboratoryjnych, na drodze wewnętrznej Tatrzańskiego Parku Narodowego (fot. 1 i 2) i na ścieżkach turystycznych w Gorcach.

Zasadniczą zaletą tej technologii jest możliwość wykorzystania lokalnych surowców mineralnych, drobnych frakcji odpadów wydobywczych czy też urobku z naprawianej drogi lub ścieżki. Umożliwia to oszczędną budowę dróg gruntowych przy jednoczesnym zachowaniu ich ekologicznego charakteru.

Przyszłość technologii jest niewątpliwie związana z polepszeniem skomunikowania wsi, bieżącym utrzymaniem szlaków turystycznych i budową ekologicznych ścieżek rowerowych. Szczególną zaletą tej technologii jest wykorzystanie naturalnych surowców ilastych wspomagających otaczające środowisko przyrodnicze poprzez sorbowanie zanieczyszczeń. Opracowana technologia ogranicza możliwość rozmywania i wypłukiwania dróg gruntowych, a wszelkie prace naprawcze w tych drogach mogą być wykonywane bardzo szybko i z ograniczeniem kosztów prac.

Technologia EKODUKT opracowana została przez zespół naukowców i praktyków w składzie : Krzysztof Czajka – geolog, geochemik, Włodzimierz Urbaniak – chemik, profesor UAM w Poznaniu, Łukasz Łukaszka – technolog, specjalista w zakresie geoinżynierii, Włodzisław Ćwiąkalski – chemik, przedsiębiorca  i Krzysztof Szymił – technolog, przedsiębiorca.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Jurek S

Komentarz #152 dodany 2016-10-27 18:52:26

Chciałbym zastosować taką mieszankę ekodukt. Jak można otrzymać taką mieszankę czy recepte?

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024