Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Ekoinwestycje w Katowicach. Mieszkańcy mogą wymienić piece

Ekoinwestycje w Katowicach. Mieszkańcy mogą wymienić piece
szp
06.05.2021, o godz. 8:35
czas czytania: około 2 minut
0

Katowicki magistrat rozpoczął nabór wniosków o dotacje do wymian węglowych źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych. Dotacje przewidują pokrycie do 100 proc. kosztów netto nowego systemu grzewczego. Realizacja wniosków planowana jest od pierwszego kwartału 2022 r. do końca kwietnia 2023 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Jak wynika ze środowej informacji miasta, katowicki program pozwala na wymianę starego węglowego źródła ciepła (do 3 klasy włącznie) na jeden z systemów niskoemisyjnych: pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne, kocioł gazowy lub kocioł na biomasę.

Równolegle do zmiany źródła ciepła można wnioskować o dofinansowanie do montażu systemu fotowoltaicznego, kolektorów słonecznych, wykonania lub modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, a także wykonania przyłącza ciepłowniczego oraz budowy albo przebudowy istniejącego przyłącza gazu lub energii elektrycznej.

Wnioski o dotacje można składać od środy do 4 czerwca br. wyłącznie w formie papierowej, osobiście w Miejskim Centrum Energii, przy ul. Młyńskiej lub listownie na adres Biura Zarządzania Energią Urzędu Miasta Katowice. Miasto zastrzega, że liczba wymian w ramach projektu będzie ograniczona, a o możliwości uzyskania dofinansowania decydowała będzie kolejność zgłoszeń.

W informacjach na stronie Miejskiego Centrum Energii katowiccy samorządowcy wskazują, że projekt „Poprawa jakości powietrza w Katowicach poprzez wymianę systemów grzewczych opalanych węglem w budynkach jednorodzinnych” jest planowany do realizacji w ramach konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Zgodnie z informacjami ze strony o funduszach europejskich Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego obecnie, do końca czerwca br., trwa nabór wniosków miast w tym konkursie, przy czym mogą w nim uczestniczyć: Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Godów, Katowice, Knurów, Myszków, Pszczyna, Rybnik, Sosnowiec, Tarnowskie Góry, Tychy, Wodzisław Śląski, Zabrze, Żory oraz Żywiec.

Podobny nabór wniosków mieszkańców pod kątem środków z tego źródła, kierowanych na dotacje do wymiany starych źródeł ciepła w domach jednorodzinnych, prowadzi już samorząd Rybnika. Zgodnie z informacjami tamtejszych samorządowców, ich projekt dotacji przewidziany był pierwotnie do realizacji w 2019 r., co pozwoliłoby mu się wpisać w terminy wynikające z uchwały antysmogowej woj. śląskiego.

Dotąd jednak koordynujący RPO zarząd woj. śląskiego nie zdecydował o rozstrzygnięciu w tym zakresie, a zgodnie z informacjami przekazanymi rybnickim samorządowcom przez urząd marszałkowski procedura rozstrzygnięcia naboru, ujmującego m.in. ten projekt, nastąpi w grudniu br.

Oznacza to, że umowy miasta z mieszkańcami będą mogły być podpisywane najwcześniej w I kw. 2022 r. W związku z tym dofinansowanie kierowane będzie do mieszkańców, którzy planują wymianę źródła ciepła w 2022 r., względnie wiosną 2023 r. Zgodnie z wprowadzoną w 2017 r. regionalną uchwałą antysmogową do końca 2021 r. w całym woj. śląskim należy zlikwidować niespełniające norm piece używane powyżej 10 lat.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024