Wyróżnienie w konkursie Ekolaury 2009 zdobył politechniczny projekt budowy pasażerskiej łodzi solarnej – SOLAR, nazywanej taksówką wodną. Uroczysta gala odbyła się 23 czerwca w Katowicach.

Konkurs Ekolaury promuje najefektowniejsze działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Konkurs ma charakter ogólnokrajowy i skierowany jest do przedsiębiorstw i innych jednostek, które mogą poszczycić się szczególnymi osiągnięciami w dziedzinie ochrony środowiska. SOLAR doskonale wpisał się w przesłanie konkursu. To bowiem pierwsza taka łódź w Polsce, w pełni ekologiczna, zasilana energią słoneczną, która na pokład może wziąć dziesięciu pasażerów i dwóch członków załogi. Po raz pierwszy w Polsce zbudowano jednostkę od początku do końca zaprojektowaną z myślą o użytkowaniu solarnym, a nie adaptując istniejącą już konstrukcję.

– Wyróżnienie Ekolaurem jest dla nas naprawdę ważne i cenne. Wzbogaca ono nasz dorobek i przysparza dużej satysfakcji. Przede wszystkim dlatego, że doceniono naszą nowatorską koncepcję i trud – mówi dr inż. Wojciech Litwin, opiekun Koła Studentów Techniki Okrętowej KORAB, którego członkowie zaprojektowali i zbudowali solarną łódkę. – Myślę, że to wyróżnienie ucieszy także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który w 2007 roku obdarzył nas zaufaniem i wsparł finansowo budowę SOLARA.

W konkursie Ekolaury nagrody i wyróżnienia przyznawane są w sześciu kategoriach:
■ gospodarka wodno-ściekowa
■ ochrona powietrza, ochrona przed hałasem
■ gospodarka odpadami, rekultywacja terenów zdegradowanych
■ oszczędność energii, niekonwencjonalne źródła energii
■ ekoprodukt wykorzystywany w przemyśle i budownictwie
■ ekoprodukt w gospodarstwach domowych i w gospodarce komunalnej.

SOLAR został wyróżniony w kategorii: oszczędność energii, niekonwencjonalne źródła energii. Ekipa otrzymała pamiątkowy dyplom.


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj