Nowa siedziba firmy doradczej Deloitte w Warszawie jest jednym z najbardziej energooszczędnych i ekologicznych biurowców w Polsce i jako jedyna w kraju otrzymała certyfikat GreenBuilding.

Zaświadczenie to jest wydawane budynkom, w których zużywa się 25 proc. mniej energii niż przewidują krajowe normy budowlane. Stanowi część zainicjowanego w 2005 r. przez Komisję Europejską dobrowolnego programu, który koncentruje się na wprowadzaniu energooszczędnych rozwiązań w przedsięwzięciach komercyjnych oraz na wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii.

W Atrium City, które na początku maja wraz z przeniesieniem do budynku głównej siedziby firmy doradczej Deloitte zmieni nazwę na Deloitte House, zużycie energii nie tylko spełnia, ale nawet przewyższa standardy GreenBuilding przewidziane przez Komisję Europejską. Z badań przeprowadzonych przez niezależną audytorską firmę ProBe wynika, że zużycie energii jest w tym biurowcu o 32,5 proc. niższe niż wymagane przez polskie prawo.

Mniejsze zużycie energii jest wynikiem zastosowania przez wykonawcę budynku, firmę Skanska Property Poland, rozwiązań technologicznych mających m.in. na celu zachowanie równowagi między szklanymi i izolacyjnymi elementami konstrukcyjnymi oraz niższą przepuszczalność cieplną przeszkleń.

Deweloper, realizując projekt, skupił się na efektywnym wykorzystaniu ciepła. Sprawność zastosowanego w Atrium City systemu jest na poziomie ok. 60 proc. Okazuje się więc, że jest to jeden z najwydajniejszych systemów odzyskiwania ciepła stosowanych w budynkach biurowych. W przyszłym Deloitte House zastosowano również efektywny i ekologiczny sposób oświetlenia pomieszczeń, wykorzystując m.in. poziom nasłonecznienia obiektu, energooszczędne świetlówki oraz elementy oświetleniowe wykonane z materiałów nadających się do recyklingu. Także zainstalowany w biurowcu system klimatyzacyjny, oparty na belkach chłodzących, generuje niskie koszty utrzymania i pomaga zaoszczędzić nawet do 90 proc. w porównaniu z systemem wentylacyjnym opartym na klimawektorach wentylatorowych. 


 

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj