Zachodniopomorska policja zainicjowała program „Ekologiczny kierowca”. Dzięki temu możliwe się stanie usuwanie z dróg aut niesprawnych technicznie, zagrażających środowisku naturalnemu. Całkowity koszt programu to ponad 180 tysięcy złotych.

Jak wynika z policyjnych statystyk, z powodu złego stanu technicznego pojazdów w ubiegłym roku na drogach województwa zachodniopomorskiego doszło do 16 wypadków, w których ranne zostały 24 osoby. Dlatego zachodniopomorska drogówka stawia na edukację kierowców oraz podnoszenie ich świadomości co do wpływu stanu technicznego pojazdu na bezpieczeństwo na drogach, a także na środowisko naturalne.

Aby eliminować z ruchu auta, które są niesprawne technicznie oraz zagrażają środowisku naturalnemu, potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, z użyciem którego policjant będzie w stanie sprawdzić, czy spaliny pojazdu nie przekraczają dopuszczalnych norm oraz czy auto nie jest zbyt głośne. Dzięki dotacji uzyskanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie policjanci z zachodniopomorskiej drogówki dysponują już takim sprzętem. Analizator spalin z dymomierzem, sonometry, agregat prądotwórczy oraz komputer wraz z drukarką umieszczone zostały w zakupionym przez KWP w Szczecinie pojeździe marki Fiat Ducato.

Istotnym elementem programu „Ekologiczny kierowca” jest także kampania edukacyjna. Każdy kierowca kontrolowanego pojazdu otrzymuje ulotkę z poradami zawierającymi sposoby ekologicznego korzystania z auta. Plakaty kampanii umieszczone zostały w punktach diagnostycznych woj. zachodniopomorskiego. W dużej mierze bowiem od rzetelności wykonywanych przez diagnostów przeglądów zależy stan techniczny poruszających się po drogach aut.

Całkowity koszt programu to ponad 180 tysięcy złotych. Zakup specjalistycznego sprzętu oraz kampania informacyjna zostały sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Dotacja WFOŚiGW wyniosła ponad 70 tysięcy złotych.

źródło: KWP w Szczecinie

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj