Ekologiczny szpital w Toruniu. Będzie oszczędzał prąd i wodę

Ekologiczny szpital w Toruniu. Będzie oszczędzał prąd i wodę
sm
04.09.2018, o godz. 14:36
czas czytania: około 3 minut
0

Instalacje solarna i fotowoltaiczna, oświetlenie LED, deszczówka do spłukiwania toalet i zielone dachy – takie ekologiczne rozwiązania zastosowano w powstającym na toruńskich Bielanach kompleksie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Ta budowa to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W powstającym obiekcie szpitala zastosowano rozwiązania, które pomogą zaoszczędzić wodę, ciepło i prąd. Na dachu budynku funkcjonującego już garażu wielopoziomowego zamontowano instalację solarną. Ciepło z kolektorów słonecznych wstępnie podgrzeje wodę wykorzystywaną do centralnego ogrzewania i tę, która popłynie ze szpitalnych kranów. Korzystać z niej będą pacjenci i personel przebywający w nowym gmachu głównym i budynku dla oddziału zakaźnego i poradni. Ciepło będzie odzyskiwane także z instalacji wentylacyjnej.

Panele fotowoltaiczne i oświetlenie LED-owe

Inny gotowy już budynek – techniczny, z garażem dla ambulansów – wyposażono w instalację fotowoltaiczną, z której energia ma zasilać oświetlenie zewnętrzne. Wydatki na prąd będą mniejsze także dzięki zastosowaniu oświetlenia LED. Początkowo garaż miał mieć trzy kondygnacje, ostatecznie jednak zdecydowano o budowie parkingu czteropoziomowego. Garaż działa od grudnia 2017 r. Może na nim parkować ponad 420 aut.

Oszczędzana będzie także woda. Na Bielanach toalety będą spłukiwane deszczówką. Woda będzie zbierana w zakopanych pod ziemią zbiornikach. Po wstępnym oczyszczeniu będzie używana do spłukiwania toalet we wszystkich budynkach.

Zielony eko-szpital

Na terenie szpitala będzie dużo zieleni. Powierzchnia terenów zielonych wynosić ma 57 tys. m kw. Zieleń znajdzie się nawet na dachach niektórych budynków – posadzone zostaną tam przede wszystkim rozchodniki, rośliny lubiące stanowiska słoneczne. Zaplanowano także posadzenie ponad stu drzew, będą to między innymi: sosny, dęby, lipy, jarzęby i jabłonie oraz tysiące krzewów i krzewinek.

Wśród nich postawione będą ławki, dwie wykonane z drzewa, które było pomnikiem przyrody. Będzie na nich umieszczona stosowana informacja na temat pochodzenia.

Gotowe są już budynki techniczne szpitala. Znajdują się w nich między innymi: kotłownia olejowa, trafostacja, garaż dla karetek, podziemny neutralizator ścieków i miejsce gromadzenia odpadów komunalnych. Szpital został wyposażony w dodatkowe źródła wody, energii elektrycznej i ciepła. W razie awarii urządzenia są gotowe do użytku.

Budynek główny i administracyjny mają zostać oddane do użytku w pierwszym kwartale 2019 r. Później planowane jest oddanie skrzydła dla oddziału zakaźnego i poradni. Jako ostatnia będzie gotowa siedziba oddziałów psychiatrycznych. W obiekcie, gdzie znajdą się oddziały zakaźne i poradnie, otynkowane są już niektóre ściany, ułożono także część elewacji zewnętrznej.

Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach rozpoczęła się 5 stycznia 2017 r. Tego dnia uroczyście wbito pierwszą łopatę. W szpitalu będzie prawie tysiąc łóżek. W budynkach zostaną zastosowane nowoczesne rozwiązania techniczne, zaplanowano między innymi: system szpitalnej poczty pneumatycznej i centralną, zautomatyzowaną aptekę. Przewidziano także przestrzeń do spotkań pacjentów z rodziną i restaurację.

Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego 200 mln zł zostanie wydane na wyposażenie medyczne i niemedyczne. Wykonawca, firma Budimex, ma zakończyć prace do końca 2019 r. Inwestycja finansowana jest m.in. z kredytu pomocowego Europejskiego Banku Inwestycyjnego (Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych w ramach tzw. planu Junckera), Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, budżetu samorządu województwa oraz środków własnych szpitala.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024