ekoTurysta i prawdziwy Janusz na polskiej plaży 2022. WFOŚiGW w Gdańsku ruszył z kampanią edukacyjną

ekoTurysta i prawdziwy Janusz na polskiej plaży 2022. WFOŚiGW w Gdańsku ruszył z kampanią edukacyjną
06.07.2022, o godz. 9:33
czas czytania: około 4 minut
0

Ruszyła kampania społeczna ekoTurysta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz wojewody pomorskiego. Zwraca ona uwagę mieszkańców województwa pomorskiego i turystów na problem zaśmiecania nadmorskich plaż, jezior oraz lasów. Inauguracja akcji odbyła się na jednej z najbardziej popularnych trójmiejskich plaż – kąpielisku w Gdyni Orłowie. W spotkaniu udział wziął m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, prezes WFOŚiGW w Gdańsku Szymon Gajda.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Województwo pomorskie to jedno z najczęściej wybieranych miejsc na letni urlop. Plaże, morze, jeziora, rzeki, lasy – przyciągają rzesze wczasowiczów. Czyste wody, czyste powietrze – to niekwestionowane atuty tego regionu.

Każdy chce wypoczywać w czystym i zadbanym miejscu

– W wakacje mamy szansę spędzić więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. Wykorzystajmy go na przekazanie najbliższym dobrych nawyków. Dbajmy o to, by miejsca w których wypoczywamy pozostawić w takim stanie, w jakim sami chcielibyśmy je zastać. Pamiętajmy, że zostawione przez nas śmieci nie znikną i będą mieć realny wpływ nie tylko na estetykę danego miejsca, ale mogą stać się realnym zagrożeniem dla fauny, flory i dla nas samych – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

– Polskie plaże są bardzo atrakcyjne. Wypoczywają na nich nie tylko krajowi, ale i zagraniczni turyści. Urlop nad Bałtykiem to dla wielu osób szansa na wymarzone wakacje. Każdy chce odpoczywać w czystym i zadbanym miejscu. Wszyscy powinniśmy się troszczyć, aby takie właśnie były nasze kąpieliska, tereny rekreacyjne nad wodą, w lesie czy w parkach. Mamy wspaniałe plaże, jeziora, kompleksy leśne. I wszędzie występuje ten sam problem: porzucone przez letników odpady. To najczęściej plastik, butelki, puszki, niedopałki papierosów. Samorządy, czy nadleśnictwa na sprzątanie tych terenów wydają olbrzymie pieniądze! Można by było je przeznaczyć na inne cele. Druga sprawa to środowisko. Taki niedopałek papierosa rozkłada się 10 lat, puszka aluminiowa – 200, a torba foliowa – 500 lat. Warto te wszystkie liczby mieć w pamięci! I radykalnie zmienić swoje nawyki. Nie kary finansowe, ale odpowiedzialność za środowisko powinny kierować naszymi działaniami – stwierdził na inauguracji kampanii ekoTurysta sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała.

ekoTurysta ma edukować wszystkich

Ważne jest, aby letnicy niczego nie zostawiali w miejscu wakacyjnego wypoczynku. Wszystkie odpady powinni wyrzucać do odpowiednich pojemników lub zabierać ze sobą. Niestety, problem zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego, terenów rekreacyjnych występuje co roku. Kampanią ekoTurysta Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Pomorski Urząd Wojewódzki oraz WFOŚiGW w Gdańsku chcą edukować mieszkańców i turystów w tym zakresie.

– Bardzo się cieszę, że możemy zainaugurować kampanię społeczną Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku – ekoTurysta. Akcję, która ma zwrócić uwagę nie tylko na czystość plaż, ale przede wszystkim uświadamiać, że człowiek jest częścią natury, a natura częścią człowieka. Tylko utrzymanie tej harmonii i równowagi daje nam wszystkim szansę na długie i dobre życie, w zgodzie i poszanowaniu środowiska. Mamy wyjątkowe plaże, ta kamienna w Jastrzębiej Górze ze słynnym klifowym wybrzeżem to w wielu rankingach top of the top, jeziora, rzeki, wreszcie Kaszuby z malowniczymi pagórkami i dolinami. Dlatego corocznie odwiedzają nas setki tysięcy turystów. Pragniemy, byście Państwo mogli czerpać z tego bogactwa jak najdłużej, ale obcowanie z naturą oznaczać musi głębokie jej poszanowanie. EkoTurysta to osoba, która rozumie naturę, nie dopuszcza do jej dewastacji czy zanieczyszczenia. Liczę, że kampania pomoże w rozwoju zachowań proekologicznych i będzie kolejnym krokiem w budowaniu społecznej wrażliwości. Gratuluję pomysłodawcom, organizatorom – tłumaczył wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Rocznie, z gdyńskich plaż wywożonych jest ponad 200 ton odpadów

W Gdyni mamy cztery nadmorskie kąpieliska: Babie Doły, Śródmieście, Redłowo i Orłowo. Sprzątane są codziennie, regularnie grabione, przesiewany jest piasek. Służby porządkowe najczęściej znajdują plastikowe butelki po napojach, plastikowe torby, kapsle, puszki, niedopałki, patyczki od lodów.

Rocznie z gdyńskich plaż wywożonych jest ponad 200 ton odpadów! Co roku na sprzątanie plaż samorząd wydaje prawie milion złotych!

– Problem jest poważny. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za środowisko i stan przyrody. W pierwszej kolejności plaża czy kąpielisko to funkcjonujący ekosystem, którego częścią staje się człowiek korzystający z jego walorów. Warto zadbać o czystość miejsc wypoczynku. Pamiętajmy, że z czasem plastikowe przedmioty, pod wpływem promieniowania UV, ścierania o piasek czy działania fal rozkładają się na mniejsze części, na końcu uzyskując mikro rozmiary. Są ogromnym zagrożeniem dla środowiska morskiego, a w konsekwencji dla człowieka. Dlatego tak ważne jest, abyśmy pamiętali o zabieraniu odpadów z plaży i prawidłowej segregacji. Każdego roku tylko z trójmiejskich nadmorskich plaż usuwanych jest kilkaset ton odpadów! – wyjaśniał Szymon Gajda – prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Na czterech gdyńskich kąpieliskach stoi 440 koszy na odpady. Często są one jednak przepełnione. Dlaczego? Plastikowe butelki po napojach, puszki nie są zgniatane, a do śmietników trafiają zakręcone i niezgniecione opakowania. Taki śmietnik szybko się zapełnia i wczasowicze odpady pozostawiają obok koszy.

Za zaśmiecanie miejsc publicznych grożą konsekwencje prawne

W ramach kampanii ekoTurysta powstał film promocyjny. Produkcja w humorystyczny sposób pokazuje, że zostawianie odpadów na plażach, w lasach, czy nad jeziorami to prawdziwy obciach. W roli głównej wystąpił aktor Teatru Muzycznego w Gdyni Rafał Ostrowski.

EkoTurysta to rozwinięcie ubiegłorocznego projektu „Nie śmiecę, wybieram czystą plażę”, który również został przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Inicjatywa odbiła się szerokim echem, zarówno w mediach lokalnych, jak i ogólnopolskich.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024