W najbliższych tygodniach podpisana zostanie umowa w tej sprawie, zacznie obowiązywać ona od stycznia 2008 roku.
Sieć wodociągowa i ujęcia wody są własnością gminy i to się nie zmieni. MPWiK w Lesznie będzie je dzierżawiło i obsługiwało płacąc gminie za dzierżawę, zarabiać będzie natomiast na dostawie wody. Mieszkańcy Lipna korzystali już z usług leszczyńskiego MPWiK, gdyż odbierało ono od nich ścieki.
Oprócz Lipna prowadzone są też rozmowy z samorządem Rydzyny na temat nawiązania współpracy. Rydzynianie zainteresowani są odbiorem ścieków, gdyż pracująca na terenie gminy oczyszczalnia stanie się wkrótce za mała. Nieczystości miałyby trafiać do oczyszczalni w podleszczyńskim Henrykowie, która może przerobić na dobę 24 tysiące metrów sześciennych ścieków, a wykorzystywana jest w 60 procentach.
Leszno należy do najlepiej skanalizowanych w Wielkopolsce. Tak zwany wskaźnik nasycenia siecią wynosi 98 procent, co oznacza, że tylko mieszkańcy pojedynczych ulic nie mają dostępu do kanalizacji. Jak mówi Mariusz Kucharski, prezes MPWiK w Lesznie, strategicznym celem spółki jest objęcie siecią aglomeracji leszczyńskiej – chodzi o gminy: Lipno, Rydzynę, Święciechowę, fragment gminy Śmigiel, a także Góry i Niechlowa.
źródło: POLSKA Głos Wielkopolski
Komentarze (0)