Eksploatatorzy oczyszczalni wymieniają doświadczenia w Iławie

Eksploatatorzy oczyszczalni wymieniają doświadczenia w Iławie
Martyna Matuszczak
02.02.2016, o godz. 12:25
czas czytania: około 2 minut
0

Kalendarz imprez branży wod-kan wzbogacił się o nową konferencję organizowaną przez firmę Abrys. W Iławie rozpoczęło się dwudniowe seminarium dotyczące rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Polskie obiekty gospodarki wod-kan rozwijają się prężnie i dościgają w wielu aspektach zachodnie standardy. W ostatnich latach powstało sporo nowych oczyszczalni ścieków, a te istniejące poddane zostały modernizacji.

Cezary Jędrzejewski z PEWIK Gdynia przewiduje, że uda się utrzymać szybkie tempo realizacji nowych inwestycji: – Najbliższe lata również powinny obfitować w kolejne inwestycje w krajowych oczyszczalniach ścieków, związane co najmniej z dwoma przyczynami: niewielkie oczyszczalnie muszą pilnie dostosować swoje technologie do wymogu podwyższonego usuwania biogenów, natomiast oczyszczalnie średniej wielkości, a także te z dużych, które jeszcze tego nie zrobiły – zmodernizować swoją gospodarkę osadami ściekowymi.

Od stycznia 2016 r. zaczął obowiązywać zakaz deponowania osadów ściekowych na składowiskach odpadów, co również stało się przyczynkiem do inwestycji modernizacyjnych i wprowadzania nowych technologii zagospodarowywania osadów. – Modelowe rozwiązania gospodarki osadowej powinny uwzględniać budowę np. instalacji fermentacji metanowej osadów w obiektach o wielkości powyżej ok. 30.000 RLM, a także – wprowadzać regionalną przeróbkę wtórną osadów ściekowych, koncentrując te procesy w wybranych, większych obiektach, mogących prawidłowo przetwarzać i unieszkodliwiać ten ważny strumień odpadowy np. w skali powiatu – wyjaśnia C. Jędrzejewski.

Spotkanie w Iławie, które zgromadziło wielu specjalistów związanych bezpośrednio z eksploatacją oczyszczalni ścieków, ma służyć przede wszystkim wymianie doświadczeń umożliwiając w ten sposób wypracowanie swoistego kodeksu dobrych praktyk.

Podczas pierwszego dnia konferencji poruszono m.in. temat wyzwań stojących przed eksploratorami, którzy zdecydowali się na rozbudowę i modernizację swoich obiektów, kierunków rozwoju oczyszczalni ścieków a także nowych technologii w nich stosowanych.

Zainteresowanie uczestników wzbudziło wystąpienie Andrzeja Kruka z Saur Neptun Konstancja, który na przykładzie gminy Konstancin Jeziorna opowiedział, jak udało się z powodzeniem zmodernizować oczyszczalnię ścieków dzięki Partnerstwu Publiczno-Prywatnemu. – Całość problemów i ryzyka związanego z modernizacją, finansowaniem i eksploatacją oczyszczalni, a także dalszych inwestycji została przeniesiona na partnera prywatnego – oznajmił A. Kruk. Firma Saur umożliwiła gminie także uwolnienie własnych środków budżetowych na inne inwestycje, przyspieszenie inwestycji w infrastrukturę  kanalizacyjną oraz wsparcie merytoryczne w zakresie wodociągów i kanalizacji.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024