Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Elbląg. Rozpoczął się rekordowy nabór wniosków do budżetu obywatelskiego

Elbląg. Rozpoczął się rekordowy nabór wniosków do budżetu obywatelskiego Pixabay
KP/PAP
27.04.2026, o godz. 9:22
czas czytania: około 2 minut
0

Od poniedziałku do połowy maja mieszkańcy Elbląga mogą zgłaszać pomysły przedsięwzięć do realizacji z budżetu obywatelskiego na 2027 rok. Władze miasta przeznaczyły na ten cel rekordową kwotę ponad 5,5 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Jak poinformował elbląski magistrat, pula na realizację zwycięskich zadań w XV edycji budżetu obywatelskiego wynosi 5 mln 650 tys. – po 830 tys. zł na każdy z pięciu okręgów i 1,5 mln zł na inicjatywę ogólnomiejską. W każdym z okręgów, na które podzielone jest miasto, zostanie wydzielone po 60 tys. zł na tzw. małe projekty; wartość każdego z nich nie może przekroczyć 20 tys. zł.

Budżet obywatelski daje mieszkańcom wpływ

Miejscy urzędnicy przypomnieli, że udział w tworzeniu budżetu obywatelskiego daje mieszkańcom realny wpływ na rozwój miasta. – Zachęcamy więc do zastanowienia się, co można zrobić lub poprawić we wspólnej przestrzeni naszego miasta i jakie inicjatywy zaplanować na rzecz lokalnej społeczności – dodali.

Wnioski od 27 kwietnia do 15 maja mogą składać wszyscy mieszkańcy, bez względu na wiek; osoby niepełnoletnie za zgodą przedstawiciela ustawowego. Formularze dostępne są na stronie budżetu obywatelskiego, a także w wersji papierowej w biurze podawczym urzędu miejskiego i w Ratuszu Staromiejskim.


Mieszkańcy Katowic zgłosili ponad 520 pomysłów do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu


Głosowanie we wrześniu

Magistrat poinformował, że do 17 lipca zostanie opublikowana lista pozytywnie i negatywnie zaopiniowanych wniosków, potem będzie jeszcze czas na składanie odwołań. Głosowanie odbędzie się od 31 sierpnia do 30 września, a ogłoszenie zwycięskich projektów nastąpi do 30 października.

Przy poprzednim budżecie obywatelskim Elblążanie mieli do wyboru 96 projektów, a do podziału było 5 mln zł. W głosowaniu wzięło udział ponad 8 tys. osób. Wybrali oni cztery projekty ogólnomiejskie oraz osiem zadań inwestycyjnych i 14 tzw. małych projektów w poszczególnych okręgach.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026