Elektrociepłownia w Bielsku-Białej została wyburzona. Zamiast kominów - drzewa i krzewy

Elektrociepłownia w Bielsku-Białej została wyburzona. Zamiast kominów - drzewa i krzewy
tom/PAP
20.07.2021, o godz. 8:42
czas czytania: około 1 minuty
0

Zakończyła się rozbiórka wyłączonej z użytkowania starej elektrociepłowni w Bielsku-Białej, należącej do Tauron Ciepło. Symbolicznym akcentem finału stało się zasadzenie lipy na terenie zakładu – zakomunikował w poniedziałek bielski magistrat.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

„Wyburzenie obejmowało 32 budynki i budowle, m.in. dwa kominy o wysokości 160 oraz 120 m, chłodnię kominową, elektrofiltry, a także maszynownię i kotłownię. Kontrakt obejmował wykonanie prac porządkowych, zniwelowanie terenu i obsianie go trawą. Roboty trwały dwa lata” – podał bielski magistrat.

Czeski wykonawca prac firma Mrozek, poddał recyklingowi lub zutylizował łącznie około 30 tys. ton odpadów, w tym szkodliwego azbestu. Teren po nieczynnym zakładzie do połowy 2022 r. ma zostać obsadzony ok. 200 sztukami drzew i krzewów. Posadzona już została lipa, która jest też narodowym czeskim symbolem, a symbolizuje bezpieczeństwo i harmonię.

Budowa bielskiej elektrociepłowni ruszyła w 1960 r. Powstawała ona wówczas na obrzeżach miasta. Współcześnie to praktycznie bezpośrednie otoczenie ścisłego centrum. Budowa trwała 13 lat. Powstały m.in. dwa wysokie kominy. To najwyższe budowle w mieście. Widoczne z odległości wielu kilometrów są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów pejzażu Bielska-Białej.

W 2013 r. Tauron wybudował w Bielsku-Białej, tuż przy starej elektrociepłowni, nowy blok ciepłowniczy. Inwestycja kosztowała 617 mln zł. Dawna elektrociepłownia, w tym kominy, nie były już wykorzystywane.

Tauron Ciepło to największy producent ciepła na południu Polski i jeden z największych w kraju. Zakłady tej spółki funkcjonują m.in. w Katowicach i Bielsku-Białej.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024