Modernizowana od kilku lat miejska elektrociepłownia “Łężańska” w Krośnie zyska nowy kocioł zasilany biomasą. Koszt tej inwestycji to 11,6 mln zł, z czego 3,3 mln zł pochodzi z funduszy unijnych.

To już drugi kocioł na biomasę zainstalowany w krośnieńskiej elektrociepłowni. Jego producentem jest litewska firma E Energija. Opalany będzie zrębkami drzewnymi, a jego moc to 7 MW. Dzięki niemu „Łężańska” w ponad 90 proc. wykorzystywać będzie paliwa odnawialne.

Instalacja składa się z trzech elementów, ważących po 40 ton, 25 i 15 ton. Wyposażona jest również w odrębny system oczyszczania i wyprowadzania spalin. Roczna produkcja ciepła obliczona jest na 90 tys. GJ, co stanowi ok. 40 proc. energii wytwarzanej w tej ciepłowni.

– Nasza spółka chce być ekologiczna i niezawodna, i dlatego uznaliśmy, że budowa drugiego kotła biomasowego będzie optymalnym rozwiązaniem. Wpłynie to na dalsze zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, a także na zwiększenie wykorzystania paliw odnawialnych w instalacji – tłumaczy Janusz Fic, prezes spółki MPGK – Krośnieński Holding Komunalny.

Stosowany dotychczas miał węglowy będzie paliwem wspomagającym w okresach największego zapotrzebowania na ciepło, a jego użycie będzie minimalizowane z obecnych 7 tys. ton, do ok. 1-3 tys. ton. Inwestycja ma się zakończyć do września przyszłego roku.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. nie kumam to w czym jest lepszy kociol na biomase od kotła na wegiel w skutecznosci?

    jesli chodzi o sama emisje to poziom zanieczyszczenia bedzie taki sam

Skomentuj