1 / 22

Targi Moto Show w Genewie udowodniły, że wszystkie największe koncerny samochodowe pracują już nad swoimi wersjami aut elektrycznych. I nie są to projekty, ale wersje produkcyjne, które niedługo trafią do sprzedaży.

Elektryki podczas genewskich targów zaprezentował m.in. Mercedes, Volkswagen, Hyundai, Peugeot, Jaguar, Skoda, Porsche, Nissan, TATA, Mitsubishi.

300 km na jednym ładowaniu

Duże zainteresowanie wzbudził model Hyundaia – Kona Electric. Producent deklaruje, że na jednym ładowaniu auto może przejechać nawet powyżej 300 km. Przy użyciu szybkiej ładowarki 100 kW, naładowanie go do 80 proc. zajmuje zaledwie 54 minuty. Koncern zapowiada, że samochód będzie dostępny na przełomie 2018/2019 r. Auto będzie dostępne w dwóch wersjach: Short Range i Long Range.

Skoda zaprezentowała Model Vision X z hybrydowym silnkiem. Do napędu wykorzystana jest  benzyna i gaz CNG. Dodatkowo silnik spalinowy współpracuje z elektrycznym.Akumulator litowo-jonowy ładuje się podczas hamowania. Dzięki zastosowaniu dodatkowego zbiornika paliwa, samochód ma zasięg do 650 kilometrów. Silnik elektryczny uruchamia się tylko w razie potrzeby.

7 sekund do “setki”

Koncepcja TATA Sedan Electric Concept została zbudowana na platformie Omega Tata.  Auto może osiągnąć prędkość maksymalną 200 km/godz. Zdaniem producenta TATA Sedan Electric potrzebuje tylko 7 sekund do osiągnięcia 100 km/h. Model będzie dostępny w dwóch opcjach – szybkiego bądź wolnego ładowania.

Mercedes Crossover z linii EQ wyposażony jest w baterię o pojemności 70 kW. Na jednym ładowaniu przejechać ma 336 kilometrów. Spekulacje na temat ceny nie są optymistyczne. Zależnie od wersji e-Mercedes kosztować ma od 60 do 80 tysięcy euro. W auto wbudowane są dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 407 koni mechanicznych. Akumulatory mają dostarczyć 70 kWh energii.

Dużym zainteresowaniem cieszył się elektryczny bolid – Nissan Formule E car. Targi w Genewie potrwają do niedzieli 18 marca.

Czytaj więcej

Skomentuj