Nowa inwestycja powstała w miejscowości Ligotka (woj. dolonośląskie). Elektrownia słoneczna ma 1784 paneli o mocy 280 W każdy.

– Działanie nowej elektrowni słonecznej ograniczy emisję gazu cieplarnianego CO2 o ponad pół tysiąca ton na rok. Do powietrza trafi też mniej pyłów i dwutlenku siarki – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Przedsięwzięcie wsparły fundusze ekologiczne: NFOŚiGW oraz WFOŚiGW we Wrocławiu. Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław Południe przeznaczyła na ten cel łącznie 4,2 mln zł pochodzących z ogólnopolskiego programu Prosument. W tej kwocie 1,7 mln zł to dotacje a 2,5 mln zł to pożyczki. Wysokość wsparcia z WFOŚiGW we Wrocławiu to ponad milion złotych, a wartość całego zadania wyniosła ponad 1,8 mln zł. Fundusz udzielił 10-letniej pożyczki o stałej stopie oprocentowania 2,75 proc. w skali roku.

Panele zostały zainstalowane na działce o powierzchni ponad hektara. – Moc elektrowni pozwoliłaby zaopatrzyć w energię elektryczną 33-piętrowy wieżowiec – mówi Łukasz Kasztelowicz. Energia elektryczna wytworzona dzięki promieniowaniu słonecznemu będzie wysyłana do sieci energetycznej.

Aukcje na sprzedaż energii elektrycznej z OZE ogłoszone przez Urząd Regulacji Energetyki wygrała Spółka Perpetum Energia. Ma ona zapewniony odbiór energii przez 15 lat przez Tauron Sprzedaż. Fotowoltaiczna farma, poza bieżącymi przeglądami, jest bezobsługowa. Teren elektrowni jest monitorowany panoramicznymi kamerami przez całą dobę.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj