1 / 4

Od kilku dni na ulicach Krakowa pracuje pierwsza w pełni elektryczna zamiatarka. Maszynę można zobaczyć przede wszystkim w okolicach Starego Rynku.

Elektryczne zamiatarki to w Polsce nadal rzadkość. Większość producentów, którzy chcą uruchomić ich produkcję, dopiero je testuje. Problemem wciąż pozostaje magazynowanie i ilość energii potrzebna do skutecznej pracy tego rodzaju sprzętu.

Jednak wśród zalet elektrycznej zamiatarki przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie wymieniają m.in. brak emisji spalin, cichą pracę i szybko ładujące się litowo-jonowe baterie pozwalające na wydajną pracę, odzyskiwanie energii elektrycznej podczas hamowania, co wpływa też na niskie koszty eksploatacji.

CCJ 300 x 250

Do tego dochodzą wydajne ssawy ze spryskiwaczami wyłapujące drobiny pyłu PM10, duża zwrotność i kompaktowe rozmiary (cztery koła skrętne i tylko 1,1 m szerokości pojazdu i 2 m szerokości zamiatania, zbiornik na zbierane zanieczyszczenia o pojemności 2 m sześć., zbiornik wody o pojemności 400 l. Zamiatarka może jechać z maksymalna prędkością– 24 km/h.

Krakowskie MPO używa już pojazdów elektrycznych. Przed Światowymi Dniami Młodzieży przedsiębiorstwo zakupiło małogabarytowy samochód dostawczy, pracujący przy opróżnianiu koszy ulicznych na Starym Mieście, a w kwietniu 2018 r. – cztery elektryczne odkurzacze.

Źródło: MPO Kraków

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj