PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Elektryczne autobusy MAN w przyszłym roku wyjadą na ulice Gdańska

Elektryczne autobusy MAN w przyszłym roku wyjadą na ulice Gdańska
PAP/dom
03.08.2022, o godz. 9:37
czas czytania: około 2 minut
0

18 elektrycznych autobusów w przyszłym roku zasili gdańską flotę. Przedstawiciele miasta i firmy MAN podpisali umowę na dostawę 10 autobusów standardowych i 8 przegubowych. Wartość całego zamówienia to prawie 62 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz twierdzi, że zmienia się komunikacja publiczna.

– Zeroemisyjne pojazdy to wyraz naszej dbałości o środowisko. To jest pierwszy, ale nie ostatni krok, żeby na ulicach Gdańska pojawiły się właśnie nowoczesne, przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami autobusy – tłumaczy Dulkiewicz.

MAN Lion’s City E

Zamówione autobusy charakteryzują się wysokim zasięgiem i – co istotne – jednocześnie dużą pojemnością baterii. Podkreśla to prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów Maciej Lisicki. Wyjaśnia, że autobus MAN Lion’s City E może być ładowany tylko raz w zajezdni wolnym prądem w godzinach nocnych, po czym przez cały dzień może operować tak, jak dzisiaj operują autobusy o napędzie dieslowskim.

– Nie musi być więc przypisany do konkretnej trasy, może być praktycznie z dnia na dzień, w zależności od potrzeb, przeznaczony na obsługę tej linii, która w danym momencie wymaga podstawienia takiego sprzętu – tłumaczy Lisicki.

Jak przekazała inspektorka gdańskiego magistratu Paulina Chełmińska, nowe pojazdy będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i osób podróżujących z wózkami dziecięcymi.

Ponadto, w trosce o potrzeby osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz osób niewidomych i niedowidzących – wszystkie kolumny i poręcze wykonane będą w kolorze żółtym, a przyciski opisane w alfabecie Braille`a. W pojazdach znajdować będą się także pasy do bezpiecznego przewozu rowerów.

Mnogość systemów

– Pojazdy wyposażone będą w systemy monitoringu i klimatyzacji, o wydajności zapewniającej komfort podróżowania nawet w upalne dni z uwzględnieniem specyfiki komunikacji miejskiej tj. częstego otwierania drzwi – tłumaczy urzędniczka.

W autobusach zamontowane zostaną także gniazda USB oraz zautomatyzowane defibrylatory zewnętrzne AED.

Pojazdy wyposażone zostaną również w system liczenia pasażerów i w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, tj. system awaryjnego autonomicznego hamowania przez pojazd przy wykryciu przeszkody oraz asystenta martwego pola, który informował i ostrzegał będzie kierowcę o obecności przeszkody w martwym polu.

Wyłoniona w przetargu firma MAN Truck & Bus Polska na dostawę 18 autobusów elektrycznych ma 14 miesięcy. Wartość całego zamówienia to prawie 62 mln zł brutto.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024